Před budovou Gymnázia Boženy Němcové (Gybon) v Hradci Králové se ve čtvrtek mluvilo i anglicky. V rámci dalšího ročníku soutěže Travel Award, pořádané v česko-anglické spolupráci už potřetí, přebírali úspěšní studenti ceny. Poblahopřát a podiskutovat s nimi přijel i bývalý velvyslanec v Izraeli, Spojených státech a Velké Británii Michael Žantovský.

„Těší mne, že pouto spolupráce českých a anglických studentů kvete," uvedl před sochou Boženy Němcové Michael Žantovský.

Smyslem mezinárodní spolupráce je pak formou soutěže umožnit studentům několikatýdenní letní pobyt v zahraničí, respektive ve Velké Británii. Na spolupráci se podílí jak česká, tak anglická škola a takzvanou Travel Award vyhlašuje a sponzoruje učitelský sbor partnerské školy Gybonu v Lythamu.

„Základem je, že studenti napíší esej o cestování v Anglii. První cena pak zahrnuje 12 tisíc korun, druhá a třetí po šesti tisících," uvedla učitelka angličtiny Jitka Nováková s tím, že k této spolupráci došlo přirozeně i na základě předešlých kontaktů škol v jiných, například fyzikálních a dalších programech.

Nejvíce se letos porotě líbila práce hradeckého studenta Adama Petra, kterého v létě čeká cesta do Anglie.