Cestovat v Hradci na kole či pěšky po silnici Jana Černého od restaurace U Letců k místnímu letišti je zatím jen pro otrlé povahy. Na mnoha místech úzké komunikace se totiž drolí krajnice a při vyhýbání takovým výmolům člověku hrozí, že skončí pod koly projíždějících aut.

„Jezdím po této silnici do práce každý den na kole a už je to neúnosné. Párkrát jsem již málem skončila pod koly autobusu,“ líčí stav na silnici asi padesátiletá žena, která si nepřála být jmenována.

Již takto vyhrocená situace se zhoršuje každé léto, kdy se v prostorech letiště konají různé festivaly. „V tu dobu je zde možnost katastrofy takřka na spadnutí. Po silnici se pohybují velké hloučky lidí a divím se, že se nikdo z nich ještě nedostal do žádné kolize s autem či autobusem,“ dodala žena.

Podle magistrátu by se tato situace měla za pár let změnit k lepšímu. K letišti se totiž plánuje výstavba cyklostezky. „Na tomto úseku připravujeme výstavbu chodníku a cyklostezky. Projektová dokumentace k novým komunikacím, které mají celkovou délku přes jeden a půl kilometru, je již hotová,“ řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Výstavba je rozdělena do tří etap. „V příštím roce bychom rádi zahájili nejdříve druhou etapu, která měří pět set padesát metrů a vede od OBI po železniční viadukt podél ulice Akademika Bedrny. Požádali jsme o stavební povolení a rádi bychom patnáctimilionový náklad na tuto etapu zařadili do rozpočtu na rok 2012 a požádali o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl Deníku náměstek Jindřich Vedlich.

V případě dalších dvou etap se řeší majetkoprávní vztahy. „Na mnoha úsecích stezka povede po soukromých pozemcích a jednání o jejich vykoupení jsou vleklá,“ vysvětluje vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. Předpokládané náklady na celý úsek jsou 54 milionů korun.

Jízdní pruhy pro cyklisty jsou také součástí návrhu celkové rekonstrukce ulice S. K. Neumanna, náměstí 28. října a ulice Dukelská. Se stejným řešením vedení cyklistů se pak v budoucnu uvažuje na třídě Karla IV. „Návrhy na vyznačení jízdních pruhů pro cyklisty jsou zpracovány pro ulici Buzulucká, kde by se mohl objevit i nový prvek vodorovného dopravního značení, tzv. piktogramový koridor pro cyklisty. Vhodné parametry pro tento typ opatření má dále například i ulice Pouchovská. Další úpravy v jiných částech města budou prověřovány,“ uvedl Karel Šimonek z odboru hlavního architekta.

Hodně diskutovaná cyklostezka je v ulici Na Drahách. Tam se v květnu na jedné straně objevilo nové značení, které vyvolalo nejen nadšení, ale i vlnu odporu zejména místních lidí. Město se dokonce před zavedením stezky i na druhé straně vozovky rozhodlo nechat na internetu hlasovat občany. Ke včerejšímu dni bylo 50 procent hlasujících pro vybudování. Navrátit původní stav chtělo 42 procent a zachování pruhu jen na jedné straně se zamlouvalo šesti procentům lidí.

Petr Vaňous, Jan Pruška