Původní plány počítaly s tím, že do konce prázdnin zmizí z mapy Hradce Králové poslední bezplatná parkovací plocha v centru města - u zimního stadionu.

Hojně motoristy využívanou plochu v loňském roce od státu koupila hradecká radnice za devět milionů korun. Poté na ni z části upravila povrch a podle platné koncesní smlouvy musela o další budoucnosti parkoviště začít vyjednávat s ISP.

Zdlouhavá jednání

„Plochy a ulice, ke kterým získáme dispoziční právo a na nichž budou parkovací místa, je třeba začlenit do tohoto systému. Koncesní smlouva platí, jsme jí vázáni, z toho důvodu probíhají jednání s ISP,“ uvedla na začátku roku tehdejší tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle managera firmy ISP Jiřího Holubce měla tato jednání skončit v období prázdnin tak, aby se parkovací automaty na ploše objevily se začátkem nového školního roku. Jednání se však protáhla a podle Jiřího Holubce bude u zimního stadionu možno zdarma zaparkovat ještě pár dalších měsíců. „Ještě v průběhu září se sejdeme s primátorem města a budeme ladit podrobnosti,“ uvedl Jiří Holubec s tím, že ISP nechce placené parkoviště vystavět na neefektivní ploše, která má v příštích měsících ještě projít rekonstrukcí. Po ní by měly zmizet nevzhledné květináče, které vymezují parkovací plochu a místo nich by měly vzniknout oddělující pásy zeleně a navíc i malý „zelený“ kruhový objezd.

Bude nová věž pro kola?

Studie, kterou má Deník k dispozici, navíc počítá i s případnou stavbou cyklověže, která by nahradila nebo doplnila kapacitu plochy s místy pro kola. „Cyklověž by zde mohla skutečně v budoucnu vyrůst, ale zatím se o ní nijak konkrétně neuvažuje, prostor ale pro ni bude dispozičně připravený,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Petr Vinklář.

Prozatím se ani neví, kdy se plocha osadí parkovacími automaty. „Zatím tak nedokážu říct, kdy parkoviště u zimního stadionu osadíme parkovacími automaty. Určitě to však bude v řádu měsíců,“ uvedl Jiří Holubec. Jediné, co je zatím jasné, je skutečnost, že u zimáku bude smíšené parkoviště – tedy jak pro rezidenty, tak i pro ostatní řidiče.

Stále probíhající jednání potvrdil i současný mluvčí radnice Petr Vinklář. „ISP parkoviště dostane do své správy a za to bude městu platit finanční náhradu. Detaily a podrobnosti smlouvy a výše úhrady se v tuto chvíli dojednávají se společností ISP,“ uvedl mluvčí s tím, že finální podobu smlouvy ještě musí schválit orgány města. Předání parkoviště provozovateli ISP se podle města předpokládá do konce 2017.