V sedmadvaceti letech si splnil svůj největší hudební sen. Michal Šimek z Hradce Králové se posadil za bicí legendární kapely U2.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy objel se svými kolegy z revivalové kapely těchto slavných Irů už čtyři koncerty. Při vystoupení v Berlíně se trojice mladých hudebníků rozhodla předložit frontmanovi Bonovi výzvu. Na třech transparentech se objevil nápis s názvem písně, kterou uměli zahrát, a jednotlivé hudební nástroje, které by si rádi vyzkoušeli.

Kapela výzvu přijala. Trojice má nyní před sebou poslední koncert v polském Chorzowě. „Tam chceme U2 poděkovat. Byl to neuvěřitelný zážitek,“ říká mladý bubeník.

Kde se zrodil nápad s transparenty a pokusem dostat se na jeviště k U2?
Ten nápad se zrodil v hlavě našeho kytaristy. Všechno vymyslel, promyslel, i cedule jsou jeho prací. Jemu patří velký dík za to, že jsme si mohli tento sen splnit.

Berlínský koncert byl pro vás prvním, kde jste to s transparenty zkusili? Jak dlouho jste vůbec stáli před halou, abyste mohli být v první řadě?

Opravdu to byl první koncert, kde jsme to zkoušeli. Původně jsme to plánovali až do Chorzowa, ale nějak se to seběhlo, že jsme to zkusili již v Berlíně. Před stadionem jsme se objevili před půl dvanáctou, což bylo tak akorát, abychom byli ještě součástí první vlny fanoušků. Poté, co jsme prošli turniketem, jsem nevěřil, že se k pódiu vůbec dostaneme. Proud lidí byl opravdu obrovský. Sám nevím, kam se všichni poděli. (směje se)

Věřil jste tomu, že to klapne?

Chtěl jsem tomu věřit. Ale moje pozice byla trochu jiná, protože abych mohl hrát, bylo třeba „vystrnadit“ od bicích bubeníka U2 Larryho Mullena. A v tom jsem viděl svou největší nevýhodu. Ale moje domněnka byla naštěstí scestná, a tak jsem se mohl za bicí posadit a zahrát si na ně.

Když na vás Bono kývl, ať za nimi vylezete na pódium, co se vám v tu chvíli honilo hlavou?
Od té chvíli se všechno seběhlo strašně rychle. Čas plynul jinak. A jediné, na co jsem myslel, bylo: nezvorej to!

Údajně jste ještě nikdy před publikem nehráli, je to skutečně tak?
Ano, je to tak. Naše kapela U2 Poptarts vznikla v lednu 2007, kdy jsem se seznámil s kytaristou Štěpánem. První zkoušku jsme měli v listopadu 2007, od té doby pouze pilně zkoušíme v jedné pražské garáži. Já jsem hrál před publikem asi dvakrát několik písniček. Náš kytarista stál před publikem vůbec poprvé. Naše kapela nemohla dlouho sehnat zpěváka, takže nějaké vystoupení nepřicházelo do úvahy. Společně jsme na pódiu stáli my tři opravdu poprvé.

Vnímal jste kolem sebe těch 80 tisíc diváků, kteří čekali, co bude?
Myslím, že jsem neměl ani čas je vnímat. Věděl jsem, že tam jsou, zároveň jsem však necítil nervozitu. Sám to vůbec nechápu, ale bylo to tak.

Nebyli Bono a další členové kapely nervózní, když vás pustili k nástrojům ? Přece jen to byl experiment.
Myslím, že jisti si naším výkonem rozhodně být nemohli, za nás mluvily jen ty cedule… O to víc mě těší, že i na nich bylo během hraní vidět, že si to užívají a že své volby podstoupit ten experiment nelitují.

Splnil jste si tím váš největší sen, nebo máte ještě větší?
Člověk má spoustu snů. Co se hudebního snu týče, bylo mým největším snem založit U2 revival. Tento sen postupně krystalizuje. Že bych si někdy zahrál s U2 na pódiu během jejich koncertu? O tom jsem se snad ani neodvážil snít.

Může tento zážitek ještě něco překonat?
Z hudebního hlediska asi těžko. Hrát s U2 pro nabitý berlínský Olympiastadion se člověku poštěstí jednou za život. Ale v osobním životě je mnoho nádherných momentů, které tohle hravě překonají. Aspoň si to myslím. Zeptejte se mě za pár let. (směje se)

Co jste si z toho berlínského koncertu odnesl? Vybavíte si i něco, co vám členové U2 řekli?

Mohl jsem si ponechat paličky, se kterými jsem tu písničku odehrál. Podle videí na internetu vím, že na mě Bono ukázal a řekl The Hitman. To jsem měl napsáno na tričku, které bylo replikou trička bubeníka U2 z koncertní šňůry Popmart.

Kolik koncertů jste již objeli a kolik jich máte v plánu?
Na téhle tour jsem viděl již čtyři koncerty, z toho tři jsme viděl se svojí mamkou, která je také velká fanynka, celkem viděla už pět koncertů. Na kolik to přišlo, netuším, ale radši to ani nepočítám. Určitě to bude pár desítek tisíc korun, tak mezi 20 a 30 tisíci.

Co vás k tomu, abyste objel několik koncertů v rámci jednoho turné vede, je to opravdu tak obrovský obdiv Bonovi a spol.?
Na začátku to vlastně byla šance sehnat vůbec lístky. Byl jsem překvapen, že si můžu koupit lístky, byť na sezení, i pár hodin po zahájení prodeje, takže jsem kupoval, dokud bylo co. Těch koncertů by šlo letos shlédnout ještě víc, ale zas se to nesmí přehnánět, jsou i jiné nutné výdaje. Člověk má také větší šanci, že neuslyší stejné písně, ale že bude mít štěstí a uslyší i lehce změněný setlist. To se nám stalo např. v Amsterdamu, kde zahráli dva rozdílné koncerty co se písniček týče.

Chtěli jste jim na dalším koncertu kam pojedete poděkovat? Měli jste již tu možnost a byla nějaká odezva ze strany U2?
Ano, poděkováni rozhodně zkusíme v Polsku. Člověk se musí dostat hrozně blízko, aby byly ty transparentíky vidět, takže to přichází do úvahy pouze když máte lístek na stání. Ty jsme v Amsterdamu neměli. V Polsku se budeme opět drát dopředu, tentokrát ale už jen pro to, abych poděkovali.

Údajně vám někdo po berlínském koncertu vykradl v Praze zkušebnu, co je na tom pravdy?
Ano, to se skutečně stalo, ale rozhodně to spolu nesouvisí. Je to jen shoda okolností, protože nikdo nemohl vědět, kde naše zkušebna je. Zmizelo pár potřebných věcí, ale ty jdou naštěstí koupit. Teda doufám…

Hradecký hudebník si zahrál na koncertě U2.