Zájem firem o pracovníky v technických profesích je obrovský a najít uplatnění v oboru je pro většinu absolventů velice snadné. Mezi žáky devátých ročníků základních škol však nejsou učební obory příliš v oblibě. I proto se radní královéhradeckého kraje rozhodli přilákat studenty do technických oborů stipendijním programem.

Od nového školního roku tak budou učni vybraných oborů v prvním ročníku dostávat měsíčně tři sta korun, ve druhém ročníku čtyři a ve třetím rovnou pětistovku. Za jedničku z praxe na vysvědčení student získá tisícovku, ve druhém ročníku už dva tisíce korun a ve třetím čtyři. Za dvojku bude bonus poloviční. Během tří let na škole si tak učeň bude moct přijít až na 19 tisíc korun. Kraj letos za podporu učňů technických oborů plánuje vyplatit 480 tisíc korun.

„Myslím si, že to pomůže. Podle zkušeností ředitelů škol ze Zlínského kraje, kde už stipendijní program běží, se to na počtu přijatých studentů projevilo,“ říká ředitel SOŠ a SOU v Hradební ulici Josef Machek. „Kdyby nám v současnosti absolvovalo jednou tolik studentů technických oborů, bez problémů najdou uplatnění. Firmám z regionu, které se v této době chodí představovat studentům, vždy říkám, že teď už je pozdě,“ potvrzuje velký zájem o absolventy Josef Machek. Většina vyučených podle něho v oboru zůstává.

„Zájem je o všechny obory. S nadsázkou můžu říci, že ti, co vyjdou z našich školních škamen, najdou uplatnění v oboru okamžitě. Velký zájem je třeba o absolventy z oboru autoopra〜várenství. V těchto dnech přijdou dva zástupci firem a budou si vybírat z našich studentů. Ve stavebnictví je situace dramatičtější v tom smyslu, že se hlásí méně lidí,“ uvádí ředitel SOŠ a SOU Vocelova Vladislav Košťál. Otevírání nových oborů podle něho není na pořadu dne. „Všeobecně dnes platí nerozšiřovat portfolio profesí. Vychází to i z vývoje na evropském trhu práce. O nově otevíraných oborech bychom mohli mluvit pouze tehdy, pokud by si to vyžádaly nové technologie,“ dodává Vladislav Košťál. (lh)


Stipendia výsadou vysokoškoláků? Už ne. Peníze budou dostávat i učni

Každý měsíc pětistovku a za jedničku na vysvědčení čtyři tisíce. Takovým kapesným bude Královéhradecký kraj pobízet učně neoblíbených oborů.

Řemeslo má zlaté dno, říká se. Mezi žáky devátých ročníků ale o něj není téměř žádný zájem

Kariéra obráběče kovů nebo zedníka dnešní žáky posledních ročníků základních škol neláká. Představitelé kraje se rozhodli na učňovské obory přilákat studenty tím nejprozaičtějším způsobem, který fungoval už i v dobách minulých. Na peníze.

„Mně by se tohle samotřejmě líbilo. Musím se ale poradit s rodiči,“ řekl Deníku deváťák Filip Kudláček z Hradce.

Od nového školního roku budou učni vybraných oborů v prvním ročníku dostávat měsíčně tři sta korun, ve druhém ročníku čtyři a ve „třeťáku“ rovnou pětistovku. Za jedničku z praxe na vysvědčení studentovi spadne do kapsy tisícovka, ve druhém ročníku už dva tisíce korun a ve třetím čtyři. Za dvojku bude bonus poloviční. Během tří let na škole si tak učeň bude moct přijít až na 19 tisíc korun.

„Podnikatelé po nás vyžadují absolventy chybějících profesí a vyčítají nám, že nic neděláme. Abychom získali deváťáky, budeme od letošního září poskytovat učňům stipendium,“ uvedl krajský radní za oblast školství Zdeněk Kraus.

Dodal, že finančně podporováni budou zámečníci, strojní mechanici, nástrojaři, obráběči kovů, ale také elektrikáři, instalatéři, klempíři, tesaři a zedníci.

V Pardubickém kraji si děti mohou o příspěvcích na učilištích jen zdát. „Zatím jsme o stipendiích nejednali,“ řekla krajská radní Jana Smetanová.

V tomto roce přijdou hradecký kraj stipendia na 480 tisíc, po třech letech to bude až pět milionů korun.

Eva Rothová