Některé z odpovědí nabízíme v tomto článku.

Jste velkým kritikem ŘSD a státu ohledně stavby dálnice. Je vůbec nějaké řešení, jak stavbu urychlit? (Ing. Vaníček)
Ano, je. Už před pěti lety jsem osobně do České republiky přinesl účelový zákon z Německa. Tehdy to trvalo tři roky, než náš návrh, na kterém jsem odpracoval snad tisíc hodin, prošel třetím čtením v parlamentu. Ale bohužel ho senát hloupě odmítl. Ten zákon již postupně mají všechny evropské země včetně Chorvatska, Polska i Slovenska. ČR se bije v prsa a stále obhajuje svaté právo na soukromé vlastnictví, čímž však podporuje především spekulanty s pozemky a ekoteroristy, pro které je zase život žáby o řád vyšší důležitostí než život člověka. Jako krajský zastupitel jsem na posledním zastupitelstvu kraje znovu inicioval vznik tohoto zákona.

Co Chlumec a Bydžov? Mám pocit, že ta města se moc ráda nemají, co myslíte? (Laďa)
Něco jako Hradec a Pardubice. S panem starostou Loudou se často špičkujeme, ale jsme opravdu přátelé. Osobně vidím problém v tom, že v minulých desetiletích (už od první republiky) zastupitelstva v Chlumci nebyla tak pružná jako v Bydžově, což se projevilo tehdejším rozvojem Bydžova a stagnací Chlumce.

Daří se vám poměrně často získávat peníze do města i z unie. Jaký je na to fígl. Je potřeba znát ty správné lidi? (Starosta)
Ano, je potřeba mít ty správné kontakty na správném místě. Platilo to od doby Egypťana Sinuheta a bude to platit i v budoucnu.

Razantně jste se ohradil proti radarové základně a zvýhodňování brdských obcí. Nemyslíte si, že radar je potřeba a navíc žádat peníze trochu nemorální? (Václav Slavík)
Nemorálně postupuje vláda, protože brdský radar bude vysílat výjimečně pouze při přímém ohrožení evropských zemí na základě ověřených informací. Radar u Chlumce nad Cidlinou vysílá nepřetržitě 24 hodin denně. Nikdo nám nesdělil, zda dlouhodobé (latentní) záření z radaru nepoškodí zdraví našich obyvatel. To se může projevit až za desítky let. Vláda má měřit každému stejně.

Umíte si vůbec ještě představit chodit do běžné práce jako každý obyčejný člověk? Chtěl byste být poslanec? (HDL)
Myslím si, že jsem běžný člověk. Nemyslím si, že je moje práce jednoduchá. Za každým člověkem v každé profesi by měly být vidět výsledky a podle toho by měl být posuzován. Pokud mi chlumečtí obyvatelé ve volbách dají stop a nabydou dojmu, že se v práci flákám, půjdu dělat něco jiného. Poslancem bych případně chtěl být, ale ne ve stávajícím složení. To je hrůza. Snad tam jednou Češi do Prahy vyšlou lepší lidi. Ne nadarmo se říká, jaký národ je, takovou vládu si zaslouží.

Všechny otázky a odpovědi Miroslava Uchytila čtěte: