Podle senátorů i kabinetu by se nově starost o údržbu chodníků i odpovědnost za úrazy způsobené jejich stavem, měla přenést na obec a majitelé domů, kolem kterých chodník vede, by se tak své dosavadní povinnosti zbavili.

„Rozhodně s tímto návrhem nesouhlasím. Je to neúměrné zatížení obcí ať už z hlediska počtu pracovníků, jejich mezd a dalších nákladů, tak i z hlediska techniky,“ uvedl rozhořčeně starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec. Podobně razantně se proti návrhu staví i další představitelé obcí na Hradecku.

„Páni senátoři, kteří s tímto návrhem přišli, sedí v lavicích už moc dlouhou dobu a jsou naprosto odtrženi od reality. Vůbec neznají tuto problematiku a vymýšlejí ptákoviny,“ zkritizoval tvůrce návrhu zákona starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Doplnil, že není v silách obcí postarat se o všechny chodníky ve městě, kterých je většinou několik desítek kilometrů. „Pokud bych se s bláznem, který tento návrh vymyslel, potkal, nejraději bych mu dal pár pohlavků,“ dodal.

Nadšením nejásají ani hradecké technické služby, které se starají o údržbu města. „Problém vidím především v dostupnosti chodníků technice. Některé jsou příliš úzké a musely by se uklízet ručně. Pracovníků však nemáme dostatek,“ uzavírá Libuše Rejhová z oddělení čištění města.