Nerozdělovat a reprezentovat

Chtěli tím upozornit na možnost zkusit si vybrat příštího prezidenta, ale jen nanečisto. K urně umístěné na chodbě školského zařízení se nakonec vydala takřka půlka studentů.

„Z 596 oprávněných voličů se jich nakonec dostavilo 262,“ nechala se po „všelidovém“ hlasování slyšet garantka voleb na hradeckém gymnáziu Michaela Vaňková. Neplatných hlasů padlo do urny jen 22.

Mezi voliči byla i patnáctiletá Petra Šotolová. Podle ní by měla budoucí hlava státu hlavně reprezentovat naši zemi ve světě a podporovat prosazování přání občanů České republiky.

„Škoda, že jsou tyto volby jen nanečisto. Ráda bych šla volit i za měsíc. Chce to změnu,“ dodala Petra Šotolová, které u současných voličů nejvíc vadí jejich názorová rozpolcenost: „Nevědí, co chtějí. Nejdřív jdou k volbám a pak stejně nejsou spokojeni.“

Podobného názoru byl i o rok starší Maxim Adami. I on by chtěl za prezidenta člověka, který bude zemi reprezentovat: „Doufám, že to po lednové volbě bude lepší než teď.“

U studentů nakonec na plné čáře vyhrál Jiří Drahoš, který za sebou s odstupem 73 hlasů nechal Marka Hilšera. U učitelů také vyhrál Jiří Drahoš a úplně u nich propadl Miloš Zeman.

Jak volili studenti
Jiří Drahoš 108
Marek Hilšer 35
Miloš Zeman 26
Mirek Topolánek 25
Michal Horáček 24
Pavel Fischer 15
Petr Hannig 3
Jiří Hynek 2
Vratislav Kulhánek 2

(odevzdané hlasy: 262 (neplatné 22))

Jak volili učitelé
Jiří Drahoš 11
Michal Horáček 3
Pavel Fischer 2
Marek Hilšer 2
Mirek Topolánek 2