Učňovské obory už nejsou v kurzu

„Je to velký problém. Máme za sebou již druhé kolo přijímacích zkoušek, a přesto nám stále chybí desítky studentů. U autooborů naštěstí problémy nejsou, ale u takového zámečníka máme pořád deset volných míst,“ posteskl si ředitel největšího hradecké účiliště SOŠ a SOU Hradební Josef Machek.

V příštím školním roce se vůbec neotevře pět učebních oborů. Nepřihlásil se do nich ani jeden zájemce. „Vesměs jsou to všechno obory strojní. Přitom k zahájení výuky nám postačuje mít alespoň dvanáct žáků,“ upřesnil Machek.

Problém spatřuje především v přetrvávajícím trendu, kdy většina deváťáků chce dosáhnout na maturitní vzdělání. „Je to sice velmi hezké, ale ti žáci musejí mít odpovídající znalosti i známky ze základní školy. Pokud jsou na tom hůře, učební obor jim dá dobrou kvalifikaci a mohou si dodělat maturitu při nástavbovém studiu,“ podotkl.

Podobné potíže zaznamenala také Střední škola služeb, obchodu a gastronomie. „Letos nám klesl kupodivu zájem o obor kuchař. Větší potíže však máme s naplněním oboru prodavač. Není moc populární. Přitom žáci si neuvědomují, že kromě hypermarketů existují stále kamenné obchody, které vyhledávají odborníky, vyučené prodavače s poradenskými znalostmi,“ uvedla ředitelka školy Helena Matyková.

Nalít krev do žil středoškolským účilištím se snaží také Královéhradecký kraj. Studenti budou podobně jako vysokoškoláci dostávat od nového školního roku stipendia.

„Podnikatelé po nás vyžadují absolventy chybějících profesí a vyčítají nám, že nic neděláme. Abychom získali deváťáky, budeme od září učňům vyplácet prospěchová stipendia,“ objasnil situaci krajský radní za oblast školství Zdeněk Kraus.

Za tři roky studia až 19 tisíc na ruku

Každý měsíc získají studenti vybraných oborů od tří set do pěti set korun. Za dobré známky z praxe na vysvědčení se mohou těšit i na tisícové odměny. Celkem si tak učni budou moci přijít za tři roky studia až na 19 tisíc korun. „Finančně podporovanými obory budou zámečníci, strojní mechanici, nástrojáři, obráběči kovů, elektrikáři, instalatéři, klempíři, tesaři i zedníci,“ upřesnil krajský radní Zdeněk Kraus.

Podle ředitele SOŠ a SOU Hradební Josefa Machka by to mohlo pomoci. „Je to dobrá cesta. Od kolegů ze Zlínského kraje, kde už stipendia fungují, mám zprávy, že tento systém bonusů se jim vyplatil,“ řekl.