Dlouho žila královéhradecká radnice snem, že bývalou hájenku U dvou šraňků srovná se zemí a na uvolněné ploše vybuduje Enviromentální centrum, kterému díky jeho tvaru přezdívají lidé UFO. Její sny však vzaly za své a v místech, kde měla probíhat výuka, od minulého týdne rostou stromky, které za pár let dokreslí lidem vánoční atmosféru.

Odpověď petentům

V okolí hájenky totiž vznikla nová plantáž na vánoční stromky a rostou tu smrk stříbrný. „Jsem rád, že se nám naše idea z loňského roku podařila konečně realizovat," uvedl ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán a přidal dva důvody, proč v okolí fořtovny společnost stromky vysázela.

Tím hlavní je podle něj jasná odpověď petentům, kteří při sbíráním podpisů proti zbourání hájenky proti Městským lesům brojili. „Jim chceme ukázat, že máme stále zájem hájovnu nejenom zachovat, ale také ji do budoucna opravit," uvedl ředitel. Druhým důvodem pak je současně velká vánoční poptávka po smrku stříbrném. „Já osobně bych si tedy smrk na Vánoce nevybral, mám radši voňavou borovici, ale trh si to vyžaduje a my mu chceme vyhovět," uvedl Milan Zerzán s dodatkem, že na druhou stranu chápe, proč je nyní smrk stříbrný tak populární.

„Díky tomu, že je dost pichlavý, tak odolává okusům zvěře. Navíc je krásně dekorativní. Jeho nevýhodou však je, že oproti borovici déle roste," dodal ředitel. Například z nové plantáže u hájenky U dvou šraňků se stromky poprvé na vánočním trhu objeví až za pět až šest let. Do té doby se budou muset lidi spokojit se stromy z jiných plantáží. Například z Milevska, kde rostou borovice černé a smrk stříbrný.

Stejné stromy rostou také na plantáži u Marokánky. Smrk stříbrný pak sám okupuje plantáž u Bažantnice. Ročně Městské lesy na vánoční trh dodají přes 2 tisíce stromků.

Žádná půjčovna

Současný trh kromě smrku stříbrného také nabízí půjčovny vánočních stromků. Podle Milana Zerzána však Městské lesy touto cestou nepůjdou. „Je to spíš módní záležitost. Takové stromky, které jsou pěstovány v květináči, nemají tak bohaté kořeny. Pokud se poté vysadí, zabije je to," dodal ředitel Městských lesů.