Nejen zdraví, ale také hendikepovaní studenti mohou dosáhnout na vysokoškolský titul. Hradecká univerzita prostřednictvím centra Augustin pomáhá dvacítce postižených, kteří mají sluchové či zrakové omezení, jsou na vozíku nebo trpí poruchami učení. A to zadarmo.

„Studenti neplatí žádný poplatek za naše služby. Základní rozpočet jde z financí univerzity, pod niž spadáme. Další peníze se snažíme získat od nadací nebo prostřednictvím projektů ze státních dotací,“ uvedla vedoucí centra Lucie Misařová.

Mise Augustinu však nezačíná až přijetím na univerzitu, ale už samotným zájmem o studium. Má to jediný háček. Uchazeč se musí na centrum sám obrátit. „Není v našich silách aktivně buď uchazeče, nebo již studenty vyhledávat. Musejí se nám ozvat sami,“ potvrdila Misařová.

Pracovníci tak pomáhají už s výběrem vhodného studijního oboru, a poté s úpravou přijímacích zkoušek. „Rozhodně nedochází ke změně testů, ale snažíme se vytvořit hendikepovaným uchazečům rovné podmínky. Zrakově postižení dostanou například podklady ke zkoušce v elektronické nebo zvětšené podobě, aby ji mohli vykonat, sluchově postižení mají v případě potřeby k dispozici tlumočníka. Hendikepovaní mají také delší čas na vypracování,“ objasnila vedoucí centra Augustin.

V letošním roce se poprvé ozvali i dva vysokoškoláci, kteří trpí poruchou učení. Nově tak přibyla centru práce s těmito studenty.
Augustin však nechce studenty rozmazlovat. Snaží se jim pomoci, ale na druhou stranu se snaží, aby i postižení studenti byli samostatní.

„Říkáme, že jim poskytujeme studijní asistenci, nikoliv osobní asistenci. Což znamená, že jim vycházíme vstříc pokud potřebují upravit studijní materiály, seznámit s prostředím univerzitních budov nebo například zajistit obsluhu schodolezu pro vozíčkáře,“ vyjmenovala jen malou část služeb Misařová.
Dodala však, že doposud neměli na univerzitě studenta, který by trpěl vážnějším postižením, kde by osobní asistence byla nutná.

Do pomoci se zapojují často také zdraví studenti a zaměstnanci univerzity. Centrum tak zatím nemuselo využít přímo pomoci externích pracovníků. Avšak s odbornými organizacemi hojně spolupracuje.

„Je pravdou, že studenti i vyučující, především na katedře speciální pedagogiky, nám velmi pomáhají. Například některé projekty zpracovávají v rámci zápočtů,“ osvětlila Lucie Misařová.

Přesto má centrum stále jedno palčivé místo. Sídlo Augustinu není v Objektu společné výuky Na Soutoku, kde studuje nejvíce hendikepovaných studentů. Zároveň chybí také specializovaná místnost, kam by postižení mohli docházet.