Slunce vstupuje 22. prosince v 7 hodin a 7 minut do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima.
 
Měsíc byl 17. prosince v první čtvrti, 22. prosince bude v odzemí (vzdálenost Země-Měsíc: 361 tisíc km). V tomto týdnu se postupně promítá do souhvězdí Ryb, Berana a Býka. V noci z 21. na 22. prosince prochází těsně kolem hvězdokupy M 45 – Plejády v souhvězdí Býka.
Planety: Na večerní obloze svítí nízko nad jihozápadem planety Uran a Neptun, obě jsou viditelné jen dalekohledem. Uran se pohybuje ve Vodnáři, Neptun prochází souhvězdím Kozoroha.
Kolem desáté hodiny večer vychází planeta Saturn, promítá se do souhvězdí Lva. Po celou noc je nad obzorem Mars, najdeme ho v souhvězdí Blíženců. Dne 19. 12. se Mars nejvíce přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost 88 165 500 km. Ráno za svítání můžeme pozorovat jasnou Venuši. Prochází souhvězdím Vah, je nejjasnějším objektem ranní oblohy.
 
Zajímavé úkazy: 23. 12. nastává maximum meteorického roje Ursaminorid, pozorování však ruší Měsíc.
Až do 24. prosince jsou z našeho území dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS, další období ranní viditelnosti začíná 1. ledna 2008. Podrobné informace o průletech lze získat například na stránkách www.heavens-above.com.
Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici