Měsíc je 6. listopadu v 5 hodin a 3 minuty v první čtvrti. V tomto týdnu prochází souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. Počátkem týdne se na večerní obloze pohybuje poblíž jasného Jupitera, 6. listopadu v těsné blízkosti planety Neptun, 8. listopadu nedaleko Uranu.

Planety sluneční soustavy: Velmi jasnou Venuši spatříme za večerního soumraku nízko nad jihozápadem. Jupiter ve Střelci zapadá již po osmé hodině večer, pohybuje se v souhvězdí Střelce. Na ranní obloze svítí od půl druhé planeta Saturn, promítá se do souhvězdí Lva. Počátkem týdne je nízko nad východojihovýchodem pozorovatelný také Merkur, pohybuje se v souhvězdí Panny nedaleko hvězdy Spika.

Až do 10. listopadu můžeme na ranní obloze pozorovat také přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS. Nejjasnější průlet nad územím východních Čech uvidíme 6. listopadu v době od 5.08 do 5.11 hodin. Stanice se objeví v souhvězdí Vozky, proletí Blíženci a Lvem, těsně mine planetu Saturn. Další období viditelnosti večerních přeletů ISS začíná 21. listopadu.


Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici