Měsíc se v tomto týdnu na obloze pohybuje souhvězdími Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana. Ve dnech 27. a 28. února večer spatříme jeho úzký srpek poblíž planety Venuše. Ve středu 25. února ve 2 hodiny a 35 minut je Měsíc v novu.

Planety sluneční soustavy:
Na obloze svítí dvě planety, a to Venuše a Saturn. Jasnější Večernice – Venuše je viditelná již za soumraku, zapadá kolem čtvrt na deset večer. Pohybuje se v souhvězdí Ryb. Nažloutlý Saturn vychází počátkem týdne večer o půl sedmé, promítá se do souhvězdí Lva.

Zajímavé úkazy:
24. února se k Zemi nejvíce přiblíží kometa C/2007 N3 (Lulin), a to na vzdálenost 61 milionů km. Počátkem týdne mine na obloze planetu Saturn, koncem týdne ji spatříme poblíž nejjasnější hvězdy v souhvězdí Lva, stálice Regulus. K pozorování je výhodné použít malý triedr, nutné je zvolit si pozorovací stanoviště bez rušivého vlivu umělého osvětlení.

Jeden z nejjasnější ranních přeletů ISS nad územím východních Čech spatříme v neděli 1. března v době od 5 hodin a 55 minut do 6 hodin a jedné minuty.

Informace o dalších přeletech získáte odesláním dotazu na elektronickou adresu:preletyiss@seznam.cz. Formou automatické odpovědi, případně na stránkách: www.heavens-above.com.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici