Měsíc se v tomto týdnu na obloze pohybuje souhvězdími Býka (počátkem týdne jej spatříme nedaleko hvězdokupy Plejády), Blíženců, Raka a Lva. V noci z 5. na 6. dubna se promítá nedaleko stálice Regulus, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Lva.

Planety viditelné okem:

Nejjasnější planeta na obloze, Venuše, se objevuje ráno za svítání nevysoko nad východoseverovýchodem. Koncem týdne vychází kolem půl šesté ráno, tedy zhruba hodinu před východem slunce.

Na ranní obloze svítí nízko nad jihovýchodem také největší planeta sluneční soustavy, Jupiter. Pohybuje se v souhvězdí Kozoroha.

Saturn je viditelný po celou noc, prochází souhvězdím Lva. Jeho nejjasnější měsíce pojmenované Titan, Rhea, Dione a Tethys jsou pozorovatelné menšími hvězdářskými dalekohledy. Mapku jejich polohy vzhledem ke kotoučku planety zašleme zájemcům na požádání.

Počátkem týdne jsou z území východních Čech pozorovatelné večerní přelety ISS, poslední z nich můžeme spatřit 1. dubna nízko nad jihozápadem, v intervalu 19 hodin a 59 minut až 20 hodin a 3 minuty letního času.
Další období viditelnosti ranních průletů této kosmické stanice začíná 22. dubna.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici