Slunce vstupuje 20. května ve 23 hodin a 51 minut do znamení Blíženců.

Měsíc je 24. května ve 14 hodin a 11 minut v novu. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Vodnáře, Ryb, Berana a Býka. Dne 21. května ráno se promítá nedaleko jasné Venuše a Marsu.

Planety:
Nejjasnější planetou sluneční soustavy je Venuše, svítí na ranní obloze v souhvězdí Ryb už od půl čtvrté ráno. Nedaleko ní se nachází také planeta Mars. Výrazný Jupiter září ráno nad jihovýchodem, vychází dvě hodiny po půlnoci.

Již v malém dalekohledu, např. triedru, můžeme pozorovat jeho čtyři nejjasnější měsíce – Io, Europa, Ganymed a Kallisto. Planeta Saturn je nejlépe pozorovatelná večer po západu slunce, promítá se do souhvězdí Lva.

Na ranní obloze můžeme v dalekohledu vyhledat planety Uran a Neptun. Uran prochází souhvězdím Ryb, Neptun souhvězdím Kozoroha. Identifikační mapku, která je nutná po vyhledání obou planet, zašleme zájemcům na požádání zdarma.

I v tomto týdnu jsou z území východních Čech dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS), období viditelnosti končí 27. května.
Nejjasnější průlety uvidíme 19. května (v době od 22.35 do 22.39), 21. května (21.51 až 21.56) a 23. května (21.07 až 21.13).

Informace o dalších průletech získáte odesláním dotazu na adresu: preletyiss@seznam.cz.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici