Měsíc je 4. září v 18 hodin a dvě minuty v úplňku, 31. srpna prošel odzemím ve vzdálenosti 405 tisíc km od Země. V tomto týdnu se pohybuje souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. V noci z 2. na 3. září prochází na obloze nedaleko Jupitera, v jeho blízkosti se promítá také planeta Neptun.

Planety sluneční soustavy: Nejlépe je pozorovatelný Jupiter. Svítí na obloze v průběhu celé noci, pohybuje se v souhvězdí Kozoroha. Již v malém dalekohledu uvidíme jeho čtyři nejjasnější měsíce pojmenované Io, Europa, Ganymed a Kallisto, které objevil v roce 1610 Galileo Galilei.

Celou noc jsou viditelné planety Uran a Neptun. Uran se pohybuje v souhvězdí Ryb, Neptun v souhvězdí Kozoroha. K jejich vyhledání je nutné použít dalekohled a identifikační mapku, zájemcům ji zašleme na požádání zdarma.

Nejjasnějším objektem ranní oblohy je Venuše, v její blízkosti se pohybuje také načervenalý Mars. Venuše se promítá do Raka nedaleko hvězdokupy M 44 Jesličky, Mars do sousedního souhvězdí Blíženců.

Zajímavé úkazy: Počátkem týdne můžeme na ranní obloze pozorovat přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ke které je v současné době připojen také raketoplán Discovery. V následujících týdnech bude stanice pozorovatelná večer po západu Slunce.

Informace o časech přeletů získáte dotazem odeslaným na elektronickou adresu:preletyiss@seznam.cz.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici