Měsíc byl 9. listopadu v poslední čtvrti. V pondělí 16. listopadu bude v novu. Pohybuje se souhvězdími Raka, Lva, Sextantu a Panny. Počátkem týdne jej spatříme poblíž Marsu a hvězdokupy Jesličky, 10. listopadu nedaleko hvězdy Regulus v souhvězdí Lva, 12. a 13. listopadu ráno v blízkosti planety Saturn. V neděli 15. listopadu za svítání prochází úzký měsíční srpek vpravo od jasné Venuše.

Planety sluneční soustavy: Na večerní obloze svítí výrazný Jupiter (koncem týdne zapadá o půl jedenácté večer) a také planety Uran a Neptun, viditelné jen v dalekohledu. Ostatní planety můžeme vyhledat po půlnoci. Nejjasnější z nich je Venuše, která září za svítání nízko nad jihovýchodem. Vysoko na ranní obloze svítí v Raku planeta Mars, od půl třetí ráno v souhvězdí Panny Saturn. Merkur je nepozorovatelný.

Zajímavé úkazy:
V tomto týdnu jsou dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Nejjasnější z nich uvidíme v neděli 15. listopadu v době od 17 hodin a 39 minut do 17 hodin a 43 minut.

Informace o dalších průletech získáte dotazem odeslaným na elektronickou adresu: preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

JIŘÍ KORDULÁK, Hvězdárna v Úpici