Jubilejní dvacátý ročník festivalu slavnostně začal v sobotu úderem devatenácté hodiny na hlavní scéně Klicperova divadla. Zahájilo ho předem dlouho vyprodané představením Amadeus, kde v hlavních rolích zazářili Miroslav a Martin Donutilovi.

Ulice plné lidí

Start desetidenního divadelního svátku byl však znát hlavně v ulicích krajského města.

Už v sobotu odpoledne zaplnil venkovní program Žižkovy sady. Lidé se sem scházeli kvůli divadelním hrám, workshopům i stánkům s občerstvením.

Největší pozornost však poutal Šmelitex – tedy bleší trh. „Oblečení s cenovkami sem může přinést každý. Deset procent z výdělku poputuje na provoz kočičího útulku," lákaly stylově oblečené prodavačky.

Stánek, který byl zanedlouho v obklopení dětí, tu mělo i občanské sdružení Prostor Pro. V sadech by měl fungovat každý den odpoledne až do konce festivalu.

„Jsme tu hlavně pro malé děti. Ty si tu můžou za spolupráce rodičů vyrobit šaškovskou knížku, nos či náramek. Vše je za desetikorunu a výtěžek půjde na provoz malšovického centra Pohoda," vysvětloval ředitel organizace David Petr.

Divadlo v autobuse

Originální představení nabídl také Suncab autobus ze Strakonic, který v parku zaparkoval na dva dny. Hrálo se přímo uvnitř vozu, diváci seděli na kobercích.

„Jsme mezinárodní tým a restaurujeme včelín. Život včel nás natolik inspiroval, že jsme ho převedli jako stínohru s hudbou a poezií na plátno," popsala Deníku Tereza Břeňová ze Suncab autobusu.

Kromě Žižkových sadů ožily také ulice kolem Klicperova divadla, Pivovarské náměstí nebo například Gočárovo schodiště, které se svou kytarou rozezněla mladá zpěvačka Laví.