Odvážný a velkorysý starosta František Ulrich se přece jen dočká uznání současného vedení města. Radnice začala znovu spřádat plány na stavbu jeho pomníku v podobě sochy.

Návrh má pro město bez nároku na honorář vypracovat akademický sochař Stanislav Hanzík. Záměr včera schválili městští radní.

„Oslovili jsme Spolek výtvarných umělců Mánes s žádostí o doporučení sochaře, který by návrh i s jeho začleněním na vhodné místo ve městě vytvořil. Doporučení bylo jednoznačné a rada ho přijala,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Po podpisu smlouvy mezi umělcem a městem vznikne pracovní skupina, která by měla výtvor posoudit. Budou v ní mimo jiné ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, historik Jiří Němeček, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský, poslanec David Kafka, primátor Otakar Divíšek a další.

Nad umístěním sochy zatím visí velký otazník. „Ve hře je několik variant. Kromě Ulrichova náměstí se hodně hovoří také například o náměstí Svobody, které je na rozhraní mezi starým městem a novým centrem, na kterém se Ulrich podílel,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Stavbu pomníku bude financovat město. Radnice před lety na akci uvolnila z rozpočtu města 2,6 milionu korun, další peníze měl zajistit nadační fond. Sbírka mezi obyvateli a podnikateli tehdy vynesla 580 tisíc korun.

„Peníze jsme použili na vyplacení odměn při architektonické soutěži a zbylá část se vrátila do rozpočtu. Cena nového pomníku bude zřejmá až po zpracování návrhu, což by mělo být nejpozději letos na podzim,“ řekl Martin Soukup.

Stanislav Hanzík je mimo jiné autorem lvů před budovou Karolina, busty Bedřicha Smetany v Klicperově divadle, pomníku Jaroslava Seiferta v Kralupech a Ivana Hlinky v Litvínově. Na vrchu Gothard v Hořicích stojí jeho kamenný Poutník, vytvořil také jedno ze zastavení Křížové cesty na Kuksu.

„Starostovi Ulrichovi se podařilo dát dohromady garnituru úžasných osobností k realizaci nevídaného konceptu nového města. To, co po něm zůstalo, je dokonalé. Hradec vděčí Ulrichovi za to, že z něho vytvořil světové město,“ zdůraznil sochař Hanzík.