Náměstí Svobody se od příštího roku stane místem s novou dominantou, pomníkem starosty Františka Ulricha. Velký otazník, který nad umístěním sochy stále visel, smazala na svém jednání pracovní skupina, jež rozhodovala o podobě pomníku. Náměstí, které je pomyslným předělem mezi starým a novým městem, vybral sám sochař Stanislav Hanzík, a to hned z několika důvodů.

„Jedním z nich je také skutečnost, že z tohoto místa je nejlépe patrno, jak citlivě bylo dříve zacházeno s panoramatem města, které není nikterak poškozeno. Jsem přesvědčen o tom, že právě na tomto místě bude důležitost Ulrichova činu nejlépe čitelná,“ řekl sochař.

Členové komise, mezi nimiž byli kupříkladu ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman nebo ředitel Českého rozhlasu v Hradci Králové Jiří Kánský, už mohli nahlédnout mistrovi pod ruce. Zmenšený model pomníku s hrubými rysy již sochař vytvořil a na základě toho byla také jeho konečná podoba schválena.

Dílo se bude skládat ze dvou částí. První, která zachytí sedícího starostu Ulricha, jak přemýšlí nad tím, co už vykonal, vznikne z tmavého prachatického dioritu. Druhou část vytvoří artefakt ze světlé žuly, v níž bude částečně vytesán Gočárův regulační plán. „Tento artefakt poslouží také jako sluneční hodiny a spolu s vyobrazením Labe budou připomínat stále plynoucí čas,“ doplnil náměstek primátora Martin Soukup. Dodává, že skulptura by měla být dokončena nejpozději v říjnu příštího roku.

„Už minulé hradecké zastupitelstvo se zavázalo, že sochu starostovi Ulrichovi jako výraz pocty zrealizuje. Jsem rád, že tento úkol bude splněn,“ konstatoval Soukup. Spokojenost neskrýval ani poslanec David Kafka, jenž v pracovní skupině také zasedl. „Myšlenka udělat starostovi Ulrichovi sochu pochází zhruba z roku 2002. Jsem rád, že nezůstalo jen u myšlenky a že u toho pořád ještě můžu být,“ uvedl Kafka.

Stavbu pomníku bude financovat město. Radnice před lety na akci uvolnila z rozpočtu města 2,6 milionu korun, další peníze měl zajistit nadační fond. Sbírka mezi obyvateli a podnikateli tehdy vynesla 580 tisíc korun.

„Peníze jsme použili na vyplacení odměn při architektonické soutěži a zbylá část se vrátila do rozpočtu. Cena nového pomníku bude zřejmá až po úplném zpracování návrhu, což by mělo být nejpozději na podzim,“ uzavírá Soukup.

Náměstí Svobody v Hradci Králové se od příštího roku stane místem s novou dominantou, pomníkem starosty Františka Ulricha.