Začalo to dopisem
Píše se rok 1953. V březnu umírá Stalin, vládne tuhá normalizace, rozorávají se meze a sedm hradeckých soukromých učitelů hudby neočekávaně nachází ve své schránce dopis tohoto znění:
„Jelikož přicházíte v úvahu jako učitelská síla na budoucí Hudební škole, dostavte se k předběžné poradě."
Po několika schůzkách v kavárně hotelu Avion je jasno – od října se učí! Zájem je obrovský.
Pro účel školy je ale zadaptováno pouze šest místností v domě v Dukelské ulici, což při počtu 230 přijatých žáků znamená nemalé problémy. Dobrá věc se však podařila.
Líheň talentů
Idea otevřít umělecké vzdělání všem se díky nadšení sedmi učitelů začíná úspěšně naplňovat. Hudební škola pod vedením Vladimíra Kubišty získává skvělé renomé a sbírá jedno ocenění za druhým, byť až do roku 1961 smí vyučovat jen klavír, housle a hudební nauku.
Zřejmě nejúspěšnější absolventkou první dekády historie školy je houslistka Anna Reinišová. „Podařilo se nám vyhrát hodinky a moc hezké knížky," vzpomíná ve školním časopise „Hudební studánka" z roku 1961 na své vítězství v Kocianově houslové soutěži. Poté míří na pražskou Konzervatoř a AMU, sbírá soutěžní vavříny a nakonec zakotví v Komorní filharmonii Pardubice, kde jsme ji také vypátrali.
„Velmi nám pomohlo, že jsme měli vynikajícího pedagoga Josefa Vedlicha, který to obrovsky uměl s dětmi. Dokázal probudit v člověku vášeň a nadšení pro hudbu, které mi zůstaly dodnes. Nebýt jeho, asi bych se ubírala jiným směrem," svěřuje se paní Anna dnes.
Expanze
Rok 1961 přináší nejen změnu názvu na „Lidová škola umění", ale i rozšíření o obor taneční, výtvarný a literárně dramatický. Nové možnosti přilákají další desítky žáků a v třiašedesátém roce již na dvanáct tříd nově rozšířenou budovu navštěvuje 622 žáků, vedených 16 pedagogy.
Dobový tisk píše: „Třídy jsou vkusně vyzdobeny květinami, podobiznami hudebních skladatelů a nástěnkami. V každé učebně stojí klavír, v některých třídách dokonce leží na podlaze koberec." Na svou dobu neobvykle útulné učebny však již brzy vezmou za své. Budovu čeká demolice, ale to naši nadšenci ještě netuší. Ani potuchy zatím nemají ani o tom, že už za tři roky přivítají nového žáčka, z nějž se vyklube budoucí virtuos Jaroslav Svěcený… Ale o tom až příště.
Výročí v rozhlase
Kulatým narozeninám hudebního školství v Hradci Králové se bude 26. listopadu věnovat i pořad „Regionální scéna" Českého rozhlasu Hradec Králové.
V 19 hodin přivítá ředitele ZUŠ Habrmanova a Střezina, pány Petra Fialu a Karla Šusta, a také bývalého žáka Pavla Sondu – dnes ředitele ZUŠ Chlumec nad Cidlinou.
Nalaďte si… a za měsíc u druhého dílu našeho seriálu zase na shledanou. (šev)