O hradeckém kostelu Sboru kněze Ambrože by se bez nadsázky dalo říci, že tu za posledních deset let vznikl Pantheon významných českých osobností. Ty však nereprezentují busty, ale zvony, které ve výsledku dají vzniknout ojedinělé koncertní zvonohře. Poslední zvon Jan Palach byl do prostor stavby z dílny Josefa Gočára dopraven v loňském listopadu. Na zvonaře však ještě čeká práce „jak na kostele“. „Jsem rád, že odlévání zvonů máme úspěšně za sebou, ale ještě nás čeká spousta práce. Zvony musí ještě dostat srdce a také se musí udělat závěsní konstrukce, instalovat klaviatura a dodělat mechanika,“ uvedl jeden z iniciátorů projektu, zvonař Petr R. Manoušek, který v ideálním případě vidí konec celé anabáze v příštím roce.

Jeho optimismus však nesdílí farářka Církve československé husitské Františka Klásková. „Samozřejmě, že bych za to byla ráda, ale to by se musel stát zázrak. Celý projekt je totiž financován pouze z dárcovských peněz. A na dokončení nám nyní chybí dva a půl milionu korun. Já osobně bych kompletní zvonohru viděla hotovou za dva až tři roky,“ nechala se slyšet Františka Klásková a osvětlila, proč má každý ze zvonů jméno významné historické postavy. „To byla myšlenka mého tatínka, emeritního biskupa Štěpána Kláska. Chtěl, aby zvonohra byla něčím zajímavá a významná. Mého tatínka tak napadlo, že zvony ponesou jména významných postav české historie. A jsem moc ráda, že jsou mezi nimi i čtyři ženy,“ uvedla farářka.

Křižovatka Mileta v Hradci Králové.
Osud Milety je v rukou Pirátů

Návrat k tradici

Tu k počtu 50 zvonů doplnil Petr R. Manoušek: „Padesátka se odvíjí od hudební stránky věci. Aby mohla mít zvonohra statut plnohodnotného koncertního nástroje, tak musí mít 48 zvonů a více. Po dokončení to bude zatím jediný nástroj v České republice, který bude mít koncertní parametry a bude splňovat mezinárodně uznávané normy,“ doplnil informace zvonař a dodal že Gočárova budova je pro zvonohru ideálním místem: „Je to mimořádná stavba a pro potřebu zvonkohry je koncepčně ideální.“ Zhotovené zvony zatím jsou umístěné v prostorách sboru, kde si na ně lidé mohou zazvonit.

Hradecká zvonohra by měla navázat na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Kolébkou hraní na zvonohry je Nizozemí, kde zvonohry patří ke koloritu všech větších měst, v posledních letech se zvonohry rozšiřují také do dalších zemí.

Převzetí výtěžku loňského ročníku KINGSPAN Běhu proti rakovině.
Nemocnice má nový urychlovač