Několik novinek ve studiu čeká na budoucí studenty hradeckých vysokých škol. S novým akademickým rokem jim hradecká univerzita i Karlova univerzita nabídnou větší výběr studijních programů a oborů.

Už od listopadu mohou uchazeči podávat své přihlášky na vybrané fakulty.

Ke studiu nastoupí polovina přijatých

„Novinkou na fakultě humanitních studií bude otevření oboru archeologie. Uchazeči jej budou studovat jako tříletý bakalářský obor v klasickém denním studiu,“ prozradil kancléř Univerzity Hradec Králové Ondřej Tikovský. Podle jeho slov struktura výuky vychází z potřeb terénní archeologie, a studenti tak kromě teoretické výuky získají i praktické znalosti při archeologických výzkumech v lokalitách Tuněchody a Obědovice.

Premiéru zažije také Lékařská fakulta Karlovy univerzity v Hradci Králové. „Snažíme se získat akreditaci na tříletý bakalářský obor fyzioterapie. S největší pravděpodobností se nám to podaří, takže studenti se budou moci přihlásit i do tohoto oboru. Zatím však uvažujeme jen o dvaceti studentech,“ vysvětlila vedoucí studijního oddělení Jaroslava Blažková.

Tradičně je největší zájem o studium všeobecného lékařství, avšak Jaroslava Blažková dodává, že ke studiu nastoupí tak polovina přijatých uchazečů. „Většinou se studenti rozhodují mezi více možnostmi,“ zdůvodnila problém.

Hradecká univerzita odmítá nejvíce uchazečů v oboru Management cestovního ruchu, který se vyučuje na fakultě managementu a informatiky. Druhým místem se pyšní obor Sociální patologie a prevence na pedagogické fakultě. Avšak na druhou stranu některé obory studia právě na této fakultě zejí skoro prázdnotou.

 

 

 

Hradecká univerzita nabídne možnost studia archeologie

Univerzita Hradec Králové otevře ve školním roce 2008/2009 nový bakalářský studijní obor archeologie. Bude zaměřen především na potřeby terénní archeologie. Škola plánuje ke studiu přijmout tři desítky studentů, informoval kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

"Cílem bude seznámit studenty s metodami výkopových prací, organizací archeologické práce a prezentací jejích výsledků," uvedl Tikovský. Kromě teoretické výuky by se studenti měli účastnit archeologického výzkumu v lokalitách Tuněchody a Obědovice či práce v Centru experimentální archeologie Všestary. Absolventi nového oboru by měli být schopni například spravovat muzejní sbírky či být terénním archeologem.

UHK rozšiřuje nabídku svých studijních oborů každoročně, například letos na podzim mohli studenti poprvé nastoupit do studijních oborů - politologie-latinskoamerická studia a politologie-africká studia.

Univerzita Hradec Králové vznikla v roce 2000 z Vysoké školy pedagogické a tvoří ji tři fakulty. Posluchačům nabízí více než osm desítek studijních oborů, navštěvuje ji přes 7500 studentů. Sídlí v několika objektech v Hradci Králové. Nyní se v areálu univerzitního kampusu staví nová budova, ve které by měla sídlit fakulta informatiky a managementu. (čtk)