Trasa vodní cesty začíná u Šiškovenského mostu u pily v Havlovicích a vede Babiččiným údolím až ke Starému Bělidlu u Ratibořic. "Řeka je všude sjízdná, i když vody je málo. Kdo se dostane k Viktorčinu splavu, ten už v podstatě vyhrál," uvedl Pirný. Z výchozího bodu plavby vyjela kolona lodí po výstřelu z Aurory v pravé poledne, doplout do cíle trvá čtyři hodiny.

V Havlovicích se letos sešlo na startu celkem 30 kuriózních plavidel. Neplavidla si letos osedlali také například člen Veřejné bezpečnosti, Usáma bin Ládin, strážce majáku, Santa Klaus či skupinka hippies, na aktuální politické dění reagovala jedna posádka, která se plavila na radaru. Vzhled a technické provedení lodí záleželo pouze na fantazii tvůrců. Na start nejsou připouštěna průmyslově vyrobená plavidla bez vlastních úprav, na nosné části lodí nesmí být použit polystyren. Akce se mohou na hladině řeky zúčastnit osoby starší 15 let, platí zákaz požívání alkoholických nápojů. Důležitou podmínkou je také likvidace plavidla, případně jeho zbytků po doplutí do cíle akce.

Vloni se na přibližně 11 kilometrů dlouhou trasu, která končí u Viktorčina splavu v Babiččině údolí, vydalo dvaadvacet nejrůznějších plavidel, v předchozích ročnících byly na hladině k vidění například vor s eskymáckým iglú, plavidla upravená na funkční restauraci, lodě znázorňující přepravky na pivní lahve či šibenici s katy.

Nadšenci poprvé sjeli Úpu na lehátkách v roce 1975, v dalších ročnících se zájem zvyšoval, dosud nepřekonaný rekord je 76 posádek s 230 plavci. Tradici "úpění" na několik let přerušil minulý režim.