Houslový virtuos Jaroslav Svěcený, špičkový jazzový pianista a skladatel Martin Brunner či redaktor ČT Michal Klokočník, to jsou jen některá z dlouhého výčtu jmen slavných „odchovanců" základního uměleckého školství v Hradci Králové. Nebýt ale sedmi nadšenců, kteří v létě 1953 v kavárně hotelu Avion zosnovali plán otevřít umělecké vzdělávání všem, Hradec by se líhní talentů  zřejmě nikdy nestal.

Přes počáteční skromné poměry šesti místností, dvou nástrojů a sedmi učitelů se tehdejší Základní hudební škola postupem let stala neoddiskutovatelným fenoménem, vychovávajícím další generace umělců v oboru hudebním, tanečním, výtvarném a literárně dramatickém. Desetitisíce žáků, stovky pedagogů, špičková úroveň výuky a z ní plynoucí stovky ocenění doma i ze zahraničí, tak by se dalo stručně shrnout uplynulých šest úspěšných dekád hradeckých ZUŠek.

Výročí ale neznamená jen prostou bilanci čísel, skrývá také mnoho velkých příběhů, tvrdé práce, radosti a slz. Rozhodli jsme se proto zapátrat v archivech a vynést na světlo pozapomenutá i zcela neznámá fakta a zajímavosti z historie.

Každý měsíc se tedy na stránkách Hradeckého Deníku budete setkávat se seriálem, mapujícím šest desetiletí vývoje kumštýřského podhoubí.

Tradici onoho sedmera průkopníků z padesátých let dnes střeží a rozvíjejí Základní umělecké školy Habrmanova a Střezina a právě jejich žáci i učitelé se vám v příštích šesti měsících připomenou nejen u nás v Deníku, ale i v koncertních sálech, na ulicích i jinde. … A pokud jste třeba jejich bývalými žáky také vy a chcete se s námi podělit o svůj příběh, napište nám.   (šev)