Pracoviště státní sociální podpory úřadu práce jsou zahlcena tisíci případů k vyřízení. Na vině je nový zákon, který omezuje pohřebné, mění hranici pro nárok na přídavek na dítě, výši porodného i rodičovského příspěvku.
 
Pro představu: jen přídavek na dítě se v okrese týkal 20 tisíc případů, zhruba polovině z nich bude nyní odejmut. Všechny dotčené osoby přitom úřad musí o změnách uvědomit dopisem, nové žádosti je třeba zpracovat a zanést do počítače… Takový nápor práce ovlivní provoz. „Abychom mohli přijaté žádosti zpracovat, tak tento a příští pátek nebude na všech pracovištích státní sociální podpory v okrese výjimečně úřední den,“ řekl nám ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Dodal, že pokud někdo bude chtít v těchto dnech žádost podat, může ji poslat buď poštou nebo přinést na podatelnu úřadu práce, který bude fungovat normálně.
 
Velké změny se dotknou také výše rodičovského příspěvku, kde nově existují tři varianty, podle zvolené délky mateřské dovolené. Výše dávky se bude výrazně lišit, ovšem lidé už přišli na to, jak zákon obejít. Například v případě, kdy žena neměla dostatečný plat, ale přesto chce být s dítětem doma pouze dva roky a pobírat vyšší dávky, může o příspěvek požádat manžel s vyšším platem. Legislativa umožňuje, aby si později role vyměnili, ovšem vyšší dávka jim zůstane. „Český člověk je vynalézavý. Myslím, že lidé budou tuto možnost využívat. Často se na to ptají,“ uvedl Horák.