Některým zraněním se však dá lehce zabránit. Zlomeniny, pohmožděniny, ale ivážná poranění hlavy, břicha a dalších částí těla. Zimní měsíce zaměstnávají lékaře mnohem více než zbylá částroku.

„Ivzimním období nás nejvíce zaměstnávají autonehody. Špatné počasí a neopatrnost bývají častou příčinou havárií,“ vysvětlil Jiří Mašek zkrálovéhradecké záchranné služby.

Doplnil, že další úrazy se stávají především na horách při zimních sportech.

„Vprvní řadě se ozraněné stará Horská služba, ale pokud se jedná ovážný případ, zasahujeme také my. Nejkomplikovanější úrazy převážíme iletecky do traumatologického centra vHradci Králové,“ upřesnilMašek.

Prozatím však záchranná služba nemusela zasahovat uvážných sportovních zranění, která by mohla končit tragicky. „Velký ruch nastane mezi svátky a nejspíš nás teprve všechno čeká,“dodal.

„Vánoční“ úrazy jsou už minulostí

„Nejvíc úrazů, které se knám dostanou jsou zlyžování, bruslení a dalších sportů. Zlomeniny a pohmožděniny je nejčastějším zraněním. Bohužel tomu ale většinou nelze zabránit,“ uvedl primář dětské kliniky Jaroslav Koudelka. Poznamenal však, že uzávažnějších poranění především mozku se dá tomu předejít. „Prevence je velmi důležitá a vdnešní době se už dá velmi dobře zajistit. Stačí například používat při lyžování ochrannou helmu a dodržovat bezpečnostní pravidla,“ doplnil primář.

Nejvážnější případ, který nyní vnemocnici mají, je šestiletá dívka, která si při lyžování poranila slezinu.

„Vánoce tak stráví vnemocnici. Dnes ale už není problém, aby rodiče byli sdítětem po celou dobu pobytu vnemocnici,“ vysvětlil Koudelka. Oba lékaři se shodují, že neexistuje žádné typické vánoční poranění.

„Vminulosti to byla výjimečně popálení zvánočního stromku, ale vdobě elektrických svíček to už není obvyklé,“ uzavírá hradecký lékař Jiří Mašek.(sir)