Za tři roky by se křižovatkou Mileta u fakultní nemocnice mělo projíždět plynuleji. Megalomanské třípatrové řešení, se kterým počítal několik let starý projekt, je však minulostí. Řešení by mělo být jednodušší a hlavně levnější.

Dosavadní projekt obrovské kruhové křižovatky s průměrem sto metrů a čtyřmi podchody počítal s náklady kolem 330 miliónů korun. Nyní chtějí tři účastníci celého procesu – stát, kraj i město – vyřešit tamní dopravu za maximálně sto milionů.

„Původní vysoká částka řešení dopravní situace komplikovala, proto jsme se rozhodli projekt zjednodušit, a přitom zajistit plynulost provozu," zdůvodnil náměstek královéhradeckého hejtmana Karel Janeček.

Konkrétní a přesná nová podoba  křižovatky u Milety však bude na světě až na přelomu července srpna. „Jsem rád, že se všechny tři strany dohodly na společném postupu," říká Marek Novotný, šéf hradeckého Ředitelství silnic a dálnic.

Kromě křižovatky na silničním okruhu by v místě měly vzniknout ještě dva nové kruhové objezdy. „Jeden u odbočky do fakultní nemocnice  –  tam se totiž bude najíždět k nemocnici, ke kampusu a k novému parkovacímu domu, a druhý před záchranou službou," upřesňuje Zdeněk Fink, primátor města.

„Pokud půjde vše podle optimistických odhadů, mohlo by se začít stavět koncem příštího roku a hotovo by bylo během roku 2016," uvedl Marek Novotný.

Mileta je jedním z klíčových dopravních uzlů v krajském městě: kříží se tu hlavní silniční okruh, kudy proudí doprava z dálnice D11 na Brno a Ostravu s tepnou, po které míří do města obyvatelé hustě osídleného Moravského předměstí.