V úterý 10. května proběhla před budovou Regionálního centra Olomouc soutěž TFA Olomouc 2016, soutěž o „nejtvrdšího hasiče". Devadesát devět závodníků ve třech věkových kategoriích z celé České republiky z řad jak profesionálních, tak i dobrovolných a podnikových hasičů se postavilo na start této fyzicky velmi náročné soutěže. Mezi soutěžícími byli také tři cizinci a jedna žena. Závodní trať byla postavena paralelně pro současný postup dvou závodníků, což výrazně zvyšuje diváckou atraktivitu již tak populární a zajímavé soutěže.

Hasiči startovali v kompletním zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje jako zátěže (váha kompletní zátěže, kterou hasič nese včetně přístroje, přilby, obleku a zásahového opasku se blíží dvaceti kilům). Nejprve před budovou Regionálního centra Olomouc plnili silové disciplíny, které byly rozděleny do tří úseků:

1) Běh s požárními hadicemi - napojení svou hadicových vedení na požární stříkačku, rozvinutí vedení a následné smotání dvou hadic a jejich uložení do připraveného boxu;

2) hamer box, tunel, figurína a bariéra - 80 úderů palicí do hammer boxu, průlez tunelem s dvacetikilovým závažím tam a zpět, transport 80-kilové figuríny na danou vzdálenost a následné překonání třímetrové bariéry;

3) výstup na lešení - vystoupání po čtyřech nastavovacích žebřících a vytažení 20 kilového závaží.

Poslední disciplínou pak výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc. Cestou nahoru museli závodníci překonat více než tři stovky schodů.

V Olomouci se letos představilo to nejlepší z TFA, co nám může Česká republika nabídnout. Přijelo sedmnáct členů dvacetičlenné reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA, včetně několikanásobného mistra světa, mistra Evropy a mistra České republiky Lukáše Nováka z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu.

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje měl ve všech věkových kategoriích svá „želízka v ohni", a jak vyplývá z výsledků, tito hasiči se rozhodně neztratili, když se v této extrémně náročné soutěži hned třikrát umístili na stupních vítězů!

Výsledky TFA Olomouc 2016

Kategorie do 34 let:
1. místo - Lukáš Novák, Hasičský útvar ochrany Pražského hradu
2. místo - Ondřej Rosenkranz, HZS Královéhradeckého kraje
3. místo - Vít Malenovský, HZS Jihomoravského kraje

Kategorie 35 – 44 let:
1. místo - Roman Viej, HZS Moravskoslezského kraje
2. místo - Michal Přecechtěl, HZS Olomouckého kraje
3. místo - Pavel Kubín, HZS Královéhradeckého kraje

Kategorie 45 a více let:
1. místo - Daniel Kouři, hasiči SŽDC Česká Třebová
2. místo - Petr Pecka, HZS Jihočeského kraje
3. místo - Štěpán Karban, HZS Královéhradeckého kraje

Kompletní výsledková listina je k dispozici ke stažení níže, fotogalerii z akce najdete na stránkách HZS Olomouckého kraje ZDE.

Štěpán Karban, Ondřej Sezima