Čtyřiadvacetiletá klientka zařízení Domečky zemřela koncem listopadu. Původní příčina smrti, kterou ústav údajně sdělil rodině, byl kolaps. Pitva prokázala, že se mladá žena utopila. Rodina podala na zařízení trestní oznámení. Policie případ nejprve odložila, nyní se jím opět zabývá.

Státní zástupce došel k závěru, že je třeba případ v některých bodech znovu prověřit,“ řekla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.
Vedení ÚSP veškerá obvinění odmítá. „Dosud sami nevíme, co se v ten moment přesně stalo. Domníváme se, že došlo ke kolapsu,“ uvádí ředitel ÚSP Domečky David Lepka.

Rodina namítá, že se o úmrtí dcery dozvěděla pozdě. Vrchní sestra Stanislava Zakálová vysvětluje, že k nehodě došlo v neděli asi o půl sedmé večer. Po oživovacích pokusech a všech následných nutných úkonech už byla noc. „Zatelefonala jsem jim hned v pondělí kolem šesté ráno,“ dodává vrchní setra. Připomíná, že možnost poslat telegram je v současné době velmi komplikovaná.

Soudně stanovený opatrovník zemřelé ženy podal na policii trestní oznámení za nebezpečné vyhrožování. Policie Deníku tuto skutečnost potvrdila.

Stačí chvilka…


Největší ústav v republice, Ústav sociální péče ve Slatiňanech na Chrudimsku, žádné žalobě týkající se zanedbání péče podle jeho ředitele Miroslava Kubína nikdy nečelil. „Podobné nehody, jaká se stala v Rychnově, se těžko hodnotí. Bývá to neuvěřitelná shoda náhod a okamžiků, jsou v tom desítky faktorů. Občas se stanou nehody i u nás, kdy jen nechápavě kroutíme hlavou, jak se mohly udát, například drobné popáleniny. Je to otázka mžiku, souhra negativních faktorů,“ uvedl ředitel Kubín.

S žalobou se v posledních letech nesetkal ani ústav v Rábech na Pardubicku. „Žádné zranění či dokonce smrt jsme tam v poslední době neřešili,“ řekl Deníku policejní zdroj.