„Provoz chceme pojmout jako azyl pro zvířátka, tudíž počítáme s tím, že jej přejmenujeme. Další výraznou změnou, kterou plánujeme, je větší přítomnost veřejnosti,“ nastínil ředitel městské společnosti Milan Zerzán.

Když se ve čtvrtek noví pracovníci v útulku na okraji hradeckých lesů poprvé sešli, dostali zprávu od veterinářů, že se mezi jejich kočkami objevila virová nemoc panleukopénie známá jako kočičí mor.

Dlouhodobý špunt hradecké dopravy křižovatku Mileta čeká rekonstrukce.
V Hradci Králové začne přestavba Milety. Po okruhu auta projedou jedním pruhem

„Nastoupili jsme do nového a už řešíme první náročnější situaci. Nyní budeme čekat na vyjádření krajské veterinární správy, jestli můžeme kočičky po kastračním programu vypouštět zpátky na místo odchytu, anebo tady budou muset počkat. Předpokládám, že uzavřeme celý kočičí pavilon. Každopádně s pejsky problém není a příjem i výdej pejskům bude probíhat obvyklým způsobem. První pejsek půjde domů ještě dnes,“ uvedla provozní útulku Tereza Němcová.

Útulek pro opuštěná zvířata doposud provozovala společnost Technické služby Hradec Králové. Vedení zařízení před časem čelilo kritice a nařčení z údajného týrání zvířat, které vyústilo ve změnu provozovatele. Městské lesy přišly s novou koncepcí.

Architekti navrhují vytvořit v historickém jádru sdílenou zónu s rovnocennými podmínkami pro chodce, cyklisty a řidiče.
Hradec využije novinku v dopravě. Historické centrum budou chodci sdílet s auty

„Chtěli bychom pravidelně pořádat dny otevřených dveří, aby sem mohli návštěvníci zavítat a seznámit se s provozem i péčí. V plánu je i spolupráce s odborníky na problematická zvířata, aby snáze našla nový domov,“ přiblížil Zerzán.

Odborníci by mohli v rámci dnů otevřených dveří vést i přednášky. V jednání je spolupráce s dobrovolnickými skupinami o možné spolupráci, v plánu je například program na venčení psů.

„Rádi bychom také veřejnost seznámili s problematikou canisterapie a nabídli školám či školkám možnost exkurzí. Je tu i vize, že by tu mohly být prováděny výcviky psů pro veřejnost,“ popsal šéf Městských lesů.

Jen několik týdnů po vraždě nezletilého chlapce se zdá, že se situace na hradeckém nádraží zlepšila. Lidé znalí prostředí však optimismus nesdílejí.
Hradecké nádraží je po vraždě chlapce klidnější. Jen díky zimě, namítají místní

Chystané změny v režimu útulku mají směřovat k péči o veškerá další zvířata vyžadující pomoc člověka. Tu má zajistit spolupráce se zkušenými ochránci zvířat ze záchranné stanice v Jaroměři nebo městskou policií. Nyní má zařízení v péči třináct psů a devět koček.

„Už nejsme útulek, ale azyl pro zvířata. Naší vizí totiž je, abychom se do budoucna mohli starat o jakákoli nalezená zvířata,“ doplnila Tereza Němcová.

Mohlo by vás zajímat: Parkování v hradecké nemocnici? Místo hledejte na sídlišti nebo jeďte autobusem

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal