Policisté se údajným týráním zvířat v hradeckém útulku zabývali, ale usoudili, že se jednalo o přestupek. „Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. Z naší strany byla věc na základě šetření a výsledků odborných posudků částečně odložena, jelikož jsme neshledali, že by se jednalo o trestný čin. Příslušnému správnímu orgánu jsme však předali věc k dořešení pro podezření z přestupkového jednání,“ řekla Deníku mluvčí policie Lucie Konečná. Přestupkový odbor magistrátu se následně obrátil na okresní státní zastupitelství, aby věc posoudil.

Sněžka v pondělí 14. srpna při západu slunce už s novými lavičkami, které tam pořídila pro turisty Správy KRNAP.
FOTO: Podívejte se na nové lavičky pro turisty na Sněžce. Vrtulník letěl 85krát

Kauza začala koncem minulého roku. Kritika na fungování útulku přišla od lidí zvenčí, ale i od jeho zaměstnance Josefa Tobolky. Kritici se sdružili pod spolkem Kočky v Hradci a sepsali petici za lepší fungování útulku a v listopadu pak podali trestní oznámení na jeho vedení. Útulku vytýkali arogantní jednání s lidmi, ale hlavně týrání zvířat. Třeba neodůvodněné a brutální usmrcování koček. 

Útulek spravují Technické služby Hradec Králové. Městská společnost obvinění na začátku zimy odmítla s tím, že útulek opakovaně kontrolovala veterinární správa. Vedoucí útulku Andrea Horáková a její zástupce Martin Kulhánek jsou od konce roku v pracovní neschopnosti. Oba obvinění odmítli jako štvanici, šikanu a pokus o likvidaci ze strany bývalých ošetřovatelů.

O kauze jsme psali:

Ilustrační foto
Zbavoval se hradecký útulek zvířat? Věc prověřuje policie

Pro nové vedení Hradce Králové to byla první kauza, kterou muselo řešit. Nakonec letos v březnu vypsalo výběrové řízení na nového provozovatele. Do něj se přihlásili jen dva zájemci. Jenže jeden z nich udělal v nabídce formální chybu a město ho muselo vyřadit. O kvalifikaci druhého pak měla část radních pochybnosti. Přesto rada před měsícem poměrem šest ku čtyřem vybrala spolek Psí senioři v nouzi z Nymburska. 

Teď ale chce výběr vedení města zrušit. Neúspěšný uchazeč Útulek Hradec Králové personálně propojený se záchranou stanicí pro poraněná zvířata Jaro Jaroměř se totiž odvolal. Vadili mu nejasnosti v zadání soutěže. „Neúspěšný uchazeč podal námitky, a to proti svému vyloučení a proti výběru vítězného uchazeče. Mimo jiné poukázal na posuzování kvalifikačního požadavku na prokázání zkušenosti s vedením lidí,“ vysvětlila obrat mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Václav Matějka.
Houbařské aplikace si pletou hřiba kováře se satanem, varuje mykolog z Vamberka

Teď běží lhůta pro podání námitek. „Pokud námitky nebudou podány, tak zakázka bude zrušena a potom se budeme bavit o tom, jakým způsobem postupovat v této věci dál,“ nastínil další postup náměstek primátorky Adam Záruba, který má hradecký útulek na starosti. Ten by preferoval opětovné vypsání výběrového řízení na nového provozovatele útulku s preciznějšími podmínkami. „Byla to víceméně premiéra a zkrátka se tam nedají vychytat všechny možné situace a všechny možné eventuality,“ komentoval krach prvního tendru Adam Záruba.

O zrušení výběru už tentokrát rozhodli radní jednohlasně. „Řešení je v tuhle chvíli otevřené a je tam řada možností, jak dál postupovat. V tuhle chvíli ani není důležité, co kdo z nás preferuje, ale je potřeba, abychom našli shodu ve vedení a řekli si, jakým směrem chceme jít,“ dodala primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová s tím, že problém, který se táhne tři čtvrtě roku, chce město vyřešit v co nejkratší době.