Nový útulek pro zvířata za více než dvacet milionů korun otevřela hradecká radnice nedaleko lesního hřbitova v Malšovicích.

Areál nabízí 72 míst pro psy, z toho osm v karanténě. „Ve srovnání s dosavadním působištěm je to více než dvojnásobek. Navíc jsou tam dva kotce pro kočky,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí radnice Pavel Kamenický.

Útulek v městských lesích nahradil nevyhovující zařízení ve Věkoších, které město provozovalo od roku 1992. Radnice si tehdy pronajala část prostor bývalé veterinární nemocnice.

„Před třemi lety však došlo k zásadní změně. Část pozemku získal v restituci člověk, se kterým se město nedohodlo. Nejprve jsme prověřovali zájem soukromníků, kdo by útulek převzal, ale pak jsme začali hledat nové místo,“ řekl Pavel Kamenický.

Stavba nového útulku začala loni v dubnu. Původně měl stát patnáct milionů korun.

„Když se začaly kopat základy, tak se zjistilo, že je hodně vysoko spodní voda. Musel se proto změnit celý systém zakládání stavby a to ji nejvíce prodražilo. Navíc to stavbu zdrželo,“ řekl vedoucí investičního odboru hradecké radnice Valentýn Avramov.

V útulku mají vnitřní kotce podlahové vytápění. Psi se z objektu dostanou přímo do venkovního “výběhu“. Součástí areálu jsou také chladicí boxy pro případ uhynutí zvířete, nechybí ani zázemí pro personál.