Také se cítíte tak trochu zaplaveni letáky? Hradecké kino Bio Central se rozhodlo, že tenhle trend nebude dál podporovat a tento čtvrtek zrušilo tištěný program. Diváci ho prý stejně nepotřebují.

Tištěné letáky a brožury přitom biograf vydával více než dva roky. Teď už ale program najdete pouze na internetu nebo na několika plakátech ve městě.

Program chce jen dvacet procent lidí

„O změně jsme uvažovali prakticky už po roce provozu kina. V Praze i u nás proběhly ankety a doptávání na téma, kdo vlastně tištěný program vyžaduje. Zjistili jsme, že je to pouze kolem dvaceti procent dotázaných. Zbytek už hledá program na internetu nebo v aplikaci mobilních telefonů," vysvětluje Ilona Machová z Bia Central.

Kino nejdřív přeslo od měsíčnímu plánování pouze k programu na následující dva týdny. Důvod? Větší pružnost. „Čtrnáctidenní programování nám umožňuje včas nasazovat premiérové tituly, sledovat lépe, jak se filmům daří a zda je o ně mezi diváky zájem. Máme-li dojem, že film nemá kýženou návštěvnost, můžeme ho dříve nasadit třeba do malého sálu nebo ho v příštích čtrnácti dnech prostě nenasazovat. Naopak, pokud nás diváci překvapí a chodí více na filmy, které neměly tak velká očekávání, můžeme pro ně vyhradit více termínů v dalším programu," upřesňuje Machová. Zároveň dodává, že v případě, že už by kino mělo vytištěný program na celý měsíc, by si takové změny dovolit nemohlo.

Návštěvnost stoupla o sedm tisíc diváků

Tento způsob se v Centralu osvědčil. V minulém roce kino zvedlo svou návštěvnost o téměř 7500 diváků. Celkem jich tak do kina zavítalo téměř 40 tisíc.

Úplné zrušení papírových letáků je teď dalším krokem k úspoře kina i našich lesů, potěšit by mělo i většinu diváků.

Pracovníci Bia Central nicméně tuší, že ne každý bude mít pro zrušení tištěného programu pochopení. To hodlají divákům vynahradit – ušetřený čas a peníze hodlají směřovat do lepší komunikace. Propracovanější webové stránky, profily na sociálních sítí i přímý kontakt – na to všechny se prý můžeme těšit.

Brambory se dají škrábat rovnou do koše
Poznámka Veroniky Skřivanové:
Časopis zdarma dostanu hned na nádraží, leták lákající na výhodné kosmetické služby mi milá slečna vnutí jen o několik metrů dál a za pár minut už mám v kabelce i brožurku, na níž se skví velký nápis Ježíš tě má rád. A to nemluvím o letácích, které se na mě večer vysypou z poštovní schránky. Téměř všechny skončí v kontejneru na papír. Na těch zbylých oškrábu brambory. Podle průzkumů vyhledávače slev Skrz.cz. dostanou lidé do schránek zhruba čtyři miliardy letáků za rok. 42 procent z nich si Češi přitom ani neprolistují – místo toho na nich suší houby nebo s nimi podpalují krb.

Hradecké kino Bio Central si teď řeklo: A dost! A léta vydávaný papírový program v podobě otevíracích letáků jednou provždy zrušilo. Možná jde o první vlaštovku a možná v budoucnu k tomuto kroku přistoupí i další. Můžeme jen doufat. Brambory se totiž dají škrábat i rovnou do koše…