Přihlásit se mohou architekti z Česka i ze zahraničí. Návrhy mají odevzdat do konce května. Výsledky soutěže, která přijde asi na sedm milionů, by měly být známy do konce června. Pak teprve bude následovat tvorba vlastního územního plánu.

Město očekává, že by mohlo dostat kolem 30 návrhů. Ideový návrh bude posuzovat odborná porota, konečné slovo bude mít zastupitelstvo. Náklady na vypracování územního plánu se odhadují na 20 milionů korun. Dnes se město a investoři řídí plánem z roku 2000. (ry)

PSALI JSME: Hradec se ocitl na křižovatce

Radnice chce před tvorbou nového územního plánu zjistit možnosti dalšího rozvoje města v mezinárodní soutěži.

Na důležité křižovatce se ocitla krajská metropole. Bude se v dalších letech rozrůstat na západ směrem k Praze nebo třeba na jih vstříc Pardubicím? Dočká se Hradec průmyslové zóny?

Odpověď na otázky by mohla radnici dát mezinárodní ideová soutěž, kterou hodlá vyhlásit. Záměr už posvětili radní, ale schválit jej ještě musí zastupitelé.

„Soutěž by měla předcházet tvorbě nového územního plánu města, který musíme mít do ledna 2016. Pokud bychom to nestihli, magistrát by se musel řídit určitými zákony a neměl by prakticky žádné páky na ovlivnění zástavby města,“ uvedl náměstek primátora Josef Malíř.

Územní plán města je strategický dokument, který jasně určuje mantinely, kde a jaký typ objektu mohou firmy postavit, a na jakých pozemcích budou parky či pole. Současný územní plán města platí od roku 2000.

„Jeho filosofií je, že Hradec poroste od Kuklen k silnici číslo 11 na Prahu a dál k budoucí dálnici. Velká část západní části města je však orná půda, kterou se bohužel nepodařilo vyjmout ze zemědělského půdního fondu. To by se s novým plánem mělo změnit,“ řekl Josef Malíř.

S průmyslovou zónou pro větší továrny, kterou má například Jičín, však město ani v dalších letech nepočítá. „Musel by nás někdo v soutěži přesvědčit, že tady a teď má zóna v Hradci význam. Těžko by s tím ale někdo uspěl, protože by také musel říct, kdo v ní bude pracovat. A to by byl podle nejnovějších průzkumů velký problém,“ řekl náměstek.

V oblasti bytové výstavby hodlá radnice i nadále preferovat stavby bytových domů před rodinnými domky.

Mezinárodní ideovou soutěž by vedení magistrátu chtělo vyhlásit v druhé polovině letošního roku s ukončením v následujícím roce. „Nový územní plán by měl stát odhadem patnáct až dvacet milionů korun. Pokud zastupitelé schválí ideovou soutěž, tak se cena navýší o čtyři až osm milionů korun,“ dodal mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Kolik stojí plán:
Poslední územní plán města, který platí od roku 2000, stál Hradec šestnáct milionů korun.
Za nový dokument radnice podle odhadů zaplatí 15 až 20 milionů.
Prodražit by ho ale mohla mezinárodní ideová soutěž, která si vyžádá čtyři až osm milionů korun.

RADEK ŠPRINC