„Uchazečů, kteří si vyzvedli zadávací podmínky soutěže, už je zhruba čtyřicet. A nejsou pouze z Evropy, ale i z jiných kontinentů. Prakticky z celého světa, mimo jiné i z Asie,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Zájemci o účast v soutěži by měli do konce května odevzdat své návrhy hradeckému magistrátu. Soutěžní porota provede vyhodnocení 16. a 17. června. Radnice očekává přibližně tři desítky návrhů.

„Na konci června dostanou informaci o soutěži zastupitelé. O konečném pořadí, které se nemusí shodovat s názorem poroty, rozhodnou zřejmě po prázdninách,“ řekl vedoucí odboru hlavního architekta Petr Brůna.

Soutěž na ideu přijde město zhruba na sedm milionů korun. Po vyhodnocení radnice vypíše další tendr na zpracování samotného územního plánu. Jeho tvorba by měla stát dalších přibližně dvacet milionů korun.

„Vítěz by se měl držet vybrané ideje a přenést ji do územního plánu,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Strategický dokument by měl určit vývoj města do roku 2050. Plán by měl být hotový v roce 2015, platit by měl přibližně deset let.

Radnice nechala architektům podle Petra Brůny hodně volnou ruku. „Při tvorbě ideje se musí držet pouze minima mantinelů. Musí zachovat koridory pro severní tangentu a jižní spojku, zohlednit trasu dálnice, okruh, radiály a vůbec dopravní skelet města a také musí respektovat vodní prvky,“ dodal hlavní městský architekt Petr Brůna.