Na druhém místě kandidátky bude jeho kolegyně z europarlamentu Olga Sehnalová. Další čtyři místa zaujmou předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček, bývalá europoslankyně Zuzana Brzobohatá, Pavel Kawulok a místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů Daniela Vašátková.

“Je to vyvážený mix známých politiků a nových tváří,” řekl novinářům po jednání předseda ČSSD Jan Hamáček a upozornil na vyvážené zastoupení mužů a žen v první desítce kandidátky. V květnových volbách chce strana obhájit čtyři místa, která v europarlamentu zaujímá nyní.

Ústřední výkonný výbor se v neděli zabýval i změnou stanov, kterou by měli v březnu projednat delegáti sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Sjezd se však podle předsedy strany nebude zabývat změnou názvu ČSSD na kratší variantu Sociální demokracie, o níž se uvažovalo. "Uzavřeme debatu o změnu názvu strany," sdělil Jan Hamáček.

Z nových stanov by měly vypadnout kvóty počtu žen a mužů na kandidátkách, které před pěti lety zavedlo vnitrostranické referendum, a nynější dvousetčlenný ústřední výkonný výbor by měl být zúžen na šedesátičlenný.

Strana chce také další úspory. “Ekonomická situace ČSSD je jiná než bývala,” uvedl Jan Hamáček a připomněl, že už se podařilo ušetřit sedm milionů na mzdových nákladech. Vedení sociální demokracie se chce nyní více zaměřit na nakládání s majetkem, což se týká i královéhradeckého kulturního domu Střelnice, u něhož chce ČSSD prozkoumat jeho využívání.

Jan Hamáček v neděli řekl, že březnový sjezd nebude projednávat změnu názvu ČSSD na kratší variantu Sociální demokracie.