Pozitivní test potvrdil koronavirus u jedné z ošetřovatelek, která se chvíli předtím vrátila z Ukrajiny. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se ale testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela.

Krajská hygiena po zjištění výsledků okamžitě uvrhla celý domov pro seniory do karantény. "Bylo zastaveno přijímání nových klientů. Pracovníci jsou vybaveni respirátory a štíty a snaží se maximálně ochránit klienty," vysvětlil šéf krajských hygieniků Ivan Kučera.

V pondělí pak hygienici nařídili plošné testování stovky klientů a 83 zaměstnanců v zařízení. Výsledky odhalily další čtyři nakažené zaměstnankyně.

Klientům domova, kteří patří do nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, se nákaza naštěstí vyhnula.

Nové případy pro zařízení ovšem znamenaly nový začátek dvoutýdenní karantény a také potřebu testy všech klientů a zaměstnanců znovu zopakovat. K tomu došlo právě ve čtvrtek ráno. Deníku to potvrdil ředitel domova Martin Scháněl.

Výsledky by podle něj měly být nejdéle v pátečních ranních hodinách.

„Opět se jedná o plošné testování všech klientů a zaměstnanců, kteří chodí do práce. Od pondělních testů jsme nezaznamenali v souvislosti se zdravotním stavem žádné podezření na koronavirus u některého z klientů,“ doplnil Sháněl. Jedná se tak o čistě preventivní opatření.