"Chovatel ohlásil pokles snášky vajec. Po odebrání vzorků laboratoř potvrdila ptačí chřipku H5N1," uvedl Majer. Na hospodářství byla podle něj okamžitě přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Okolo ohniska budou vymezena příslušná ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Likvidace se bude v následujících dnech týkat kachen i vajec. V březnu 2021 hasiči dobřenický chov zlikvidovali za jeden den. Ptáky vynášeli z hal a usmrcovali je v kontejnerech s oxidem uhličitým.

Ptačí chřipka letos již zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.
V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo při vlně ptačí chřipky v roce 2021 vybito téměř 100 000 kachen.