Zařízení za hodinu pročistí až 300 kubických metrů vzduchu a vyrobí až 20 litrů pitné vody. Vedle toho čistí vodu z vodovodního řádu a díky vzduchovému filtru zachytává a ničí nebezpečné viry a bakterie, včetně nového typu koronaviru. Od pátku se tato technologie testuje v ostrém provozu Domova důchodců na hradecké Biřičce.

„Se zástupci společnosti Ecoone Europe jsme se dohodli na zapůjčení 29 jednotek zařízení Querywater pro domov pro seniory v Hradci Králové. Vzhledem k laboratorním testům, které potvrdily, že tato technologie dokáže ze vzduchu zachytit viry a bakterie, jsme se s ředitelkou Domova U Biřičky Danielou Luskovou rozhodli vyzkoušet tyto čističky vzduchu i v našem největším sociálním zařízení,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

S nápadem využití této čističky vzduchu přišel vědec Aleš Pachmann z České zemědělské univerzity v Praze. „ Vzduchové filtry tohoto přístroje, jehož prvotní určení je k výrobě vody z vlhkosti vzduchu, se ukázaly jako potenciální bio senzor. Virus se dle testů v kondenzátu nenalézal a tudíž i výsledná pitná voda by byla čistá bez přítomnosti viru,“ popsal prvotní vizi Aleš Pachmann a dodal, že přístroj byl poprvé otestován v Pardubické nemocnici, kde čistil vzduch v pokoji pacientů s covid-19.

„Zajistili jsme odvoz filtru do brněnské laboratoře, kde se prokázalo naše očekávání – byl zachycen virus, respektive RNA viru SARS-COV-2. Přefiltrovaná voda byla navíc absolutně čistá.“ Aleš Pachmann u nápadu využití této čističky vzduchu vycházel z hypotézy, že se covid- 19 šíří vzduchem a to zejména pomocí mikrokapek (vedle toho, že se šíří kapénkami u zjevně nemocných osob) a právě z vlhkosti vzduchu lze vyrábět život – pitnou vodu.

Poslední studie pak ukazují vztah mezi znečištěným ovzduším a úmrtností na covid-19. Celý princip odchytu bakterií, včetně covidu-19, závisí na HEPA filtrech, které viry zachytí. Přítomnost koronaviru ve filtru testoval brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství. Odběr vzorků za přísných bezpečnostních podmínek zajistili pracovníci Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Zájem a přínos přístroje nepřekvapil ani technického ředitele společnosti Ecoone Europe Filipa Mikulenku. „Již naši předci věděli, že se dá ze vzduchu získat voda. Žijeme v době, kdy se potýkáme s neutuchajícím suchem, a do budoucna můžeme předpokládat, že nastane boj o pitnou vodu. Od začátku jsme věděli, že právě použité HEPA filtry, společně s UV filtrací, která viry běžně ničí, dokáží ze vzduchu pochytat i viry a tyto možnosti nadále průběžně ověřujeme. Proto nás zájem ze strany pana doktora Pachmanna a Královéhradeckého kraje příliš nepřekvapil, ale potěšil. Nicméně naše technologie bude využitelná i po této covid-19 situaci, která snad brzy opadne. Je to totiž, na rozdíl od jiných jednorázových přístrojů, technologie udržitelná. Neumí jen zachytit covid-19 respektive RNA viru SARS-CoV-2 (zatím necertifikovaná testování), ale primárně vysouší/čistí vzduch a vyrábí z něj vodu,“ uvedl Filip Mikulenka. Podle něj mají o Querywater zájem i další státy, které se s pandemií koronaviru potýkají.