Domov U Biřičky je druhým zařízením svého druhu v kraji, kde se během letošní pandemie koronaviru nemoc objevila. Koncem července se potvrdila nákaza postupně i u pěti pracovnic domova pro seniory v Černožicích na Hradecku. Nákaza pronikla do zařízení od pečovatelky, která se pravděpodobně nakazila na Ukrajině.

Situace v tamním domově se už stabilizovala. V současné době čeká zařízení na výsledky kontrolních testů na konci čtrnáctidenní karantény.

„Pokud dopadnou výsledky dobře, karanténa nám skončí. Musíme ještě promyslet další postup, ale pravděpodobně bychom v takovém případě obnovili i návštěvy," řekl Deníku v úterý ředitel černožického domova Martin Scháněl. Zatímco v jednom domově pro seniory snad karanténa skončí, druhý do ní museli hygienici v úterý poslat.

Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim zakázal společnosti Metrostav na šest let stavební činnost související s dotacemi.
Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

O nakažené zaměstnankyni informoval hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Ten také jmenoval možnou příčinu nákazy. „Indicie naznačují, že mohla být v kontaktu s osobou, která byla na té nechvalně proslulé ‚mega-kýbl‘ party na chorvatském Pagu. Není to ale zatím potvrzené,“ řekl hejtman.

Ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková nákazu jedné ze zaměstnankyň potvrdila. Zdůraznila ale, že nakažená pracovnice nijak nepochybila. „Pohybovala se ve svém soukromí naprosto běžným způsobem a neměla žádný rizikový kontakt. Nákaza přišla od jejího partnera, to je běžný život. Za naší zaměstnankyní pevně stojíme,“ řekla Lusková o nakažené ženě, která je nyní s mírným průběhem nemoci v domácí izolaci.

Zaměstnanci domova až do této doby chodili po celou pracovní dobu v rouškách, nyní jsou vybavováni respirátory, ochrannými štíty a brýlemi. Domov má v tuto chvíli podle své ředitelky dostatečný počet veškerých ochranných pomůcek. Hygienici podle Luskové rozhodli o tom, že první vlna testování se v domově uskuteční ve čtvrtek ráno. Půjde primárně o zaměstnance a klienty z oddělení domova se zvláštním režimem, kde nakažená žena pracuje.

Kolona. Ilustrační foto
Přípravy inteligentní dopravy jdou podle plánu, většinu nákladů pokryje dotace

„V té první fázi půjde na test zhruba 70 lidí. Předpokládám, že výsledky bychom mohli mít ve čtvrtek odpoledne. Podle výsledků potom budeme modelovat další opatření. Pochopitelně dál trvá zákaz návštěv, který jsem vydala už 26. července," doplnila ředitelka Domova U Biřičky. Pracovníci z oddělení se zvláštním režimem mohou v tuto chvíli cestovat pouze ze zaměstnání domů. Pokud využívají MHD, dostávají od domova veškeré ochranné pomůcky, aby případně nemohli nákazu šířit.

„Pokud chce někdo z těch zaměstnanců zůstat na pracovišti, protože má třeba obavy z rozšíření nákazy na svou rodinu, tak může. Připravili jsme podmínky pro to, aby zde mohli nocovat, měli zajištěné stravování a podobně," dodala Lusková.

Plošné zavírání sociálních a nemocničních zařízení v kraji zatím v plánu není. Ačkoliv se i na Královéhradecku celkový počet nakažených zvyšuje, region stále patří mezi nejméně zasažené. Nedochází ani ke komunitnímu šíření nákazy. Právě komunitní šíření je podle ředitele krajských hygieniků Františka Kučery klíčovým faktorem. "V případě, že by bylo v kraji podezření na šíření komunitního charakteru, bychom museli seniory chránit nepopulárním zákazem návštěv v sociálních zařízeních," řekl nedávno Kučera.

Tunel. Ilustrační foto
ŘSD plánuje u Hradce půlkilometrový tunel za půl miliardy