Před druhou hodinou odpolední už bylo v zařízení potvrzených téměř 50 případů nákazy koronavirem. "Zatím máme potvrzených 25 pozitivních klientů a 22 zaměstnanců. K dispozici máme zatím výsledky 157 z celkových 550 testů," řekla Deníku Lusková. Pozitivní výsledek tak zatím vyšel u 27 procent testů. U většiny nakažených se podle ředitelky projevují některé z příznaků nemoci. Dva klienti s covidem jsou v současnosti hospitalizovaní v hradecké fakultní nemocnici. U obou je to ale podle Luskové primárně kvůli jiným onemocněním. Kompletní výsledky všech testů by měly být známe ještě během čtvrtečního dne.

Nákaza je podle Luskové potvrzená už na několika odděleních. "Vypadá to, že určité procento nákazy bude na každém ze šesti našich oddělení. Tam, kde bude nákaza rozsáhlá, se covid zónou stane celé oddělení. Naopak tam, kde půjde o jednotky případů půjdeme cestou izolace jednotlivých pokojů," připravuje se ředitelka na další kroky.

Domov U Biřičky během středy požádal prostřednictvím sociálních sítí o pomoc veřejnost. Zařízení se totiž v souvislosti s koronavirovou krizí potýká s akutním nedostatkem personálu. Pomocnou ruku velmi brzy nabídla hradecká zdravotnická škola.

"Chtěla bych zdravotnické škole velmi poděkovat. Ozvalo se nám jednak samo vedení školy, ale také i jednotliví studenti čtvrtých ročníků, kteří reagovali na naší výzvu. Samozřejmě budoucí zdravotníky preferujeme, protože už za sebou mají určité praxe. Potřebujeme zhruba 35-40 lidí, kteří by nám prostřednictvím dohod o provedení práce přišli vypomoct," uvedla Lusková.

Zhruba polovina z tohoto počtu už se podle jejích slov přihlásila. Tito lidé v pátek ráno absolvují test na covid-19 a pokud u nich bude negativní, už v pondělí budou moct nastoupit do domova. Prioritně potřebuje zařízení lidi se zdravotní školou a pečovatelskou zkušeností. Na pomoc domovu se například přihlásila žena, která už dříve vypomáhala v covidem zasaženém zařízení v Olomouckém kraji.

"Teď jede pomoct nám. Bude u nás i ubytovaná, moc si toho vážíme," prozradila Lusková. O tom, že by požádala o pomoc armádu, která v podobně zasažených sociálních zařízení už v několika případech po celé zemi vypomáhala, v tuto chvíli neuvažuje. "Pracujeme zatím s odbornou i laickou veřejností a ohlas je opravdu značný. Věřím, že potřebný počet lidí, kteří nahradí nemocné zaměstnance, tak budeme schopni nahradit touto cestou. Armáda musí pomáhat především tam, kde už to nedokáží řešit touto cestou sami," dodala ředitelka Domova U Biřičky. Ochranných pomůcek má domov podle slov ředitelky stále dostatek.