"Výtěry z nosohltanu dělají naši vyškolení zdravotníci, odběrové týmy Fakultní nemocnice Hradec Králové mají práce nad hlavu v jiných zařízeních. Držte nám palce," napsala ředitelka zařízení Daniela Lusková na sociální síti.

K dalšímu plošnému testování přistoupil domov po dohodě s hygieniky poté, co se minulý týden potvrdila nákaza u více než 80 lidí. Pozitivní výsledky na covid-19 vyšly v prvním kole plošného testování u 49 klientů a 33 zaměstnanců.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
S covidem leží ve fakultní nemocnici 130 lidí. Třetina z nich je ve vážném stavu

„Pozitivních bylo 17 procent vzorků, lze tak konstatovat, že nákaza byla zachycena včas. Polovina z pozitivních je bezpříznaková a polovina s lehkým průběhem nemoci, jedna klientka se zhoršujícím se zdravotním stavem,“ informovala před týdnem Lusková. Celkově podle ní domovu chybí 50 stabilních zaměstnanců. Někteří z nich jsou v izolaci nebo karanténě a jiní se bojí nákazy.

Tyto zaměstnance se domovu podařilo nahradit studenty hradecké zdravotnické školy, sociálních škol a nekvalifikovanými zájemci z veřejnosti, kteří reagovali na výzvu na sociální síti. Celkem 39 náhradních zaměstnanců prošlo testy na koronavirus a postupně se zapojuje do práce.