Jako tradičně si vybral každý, kdo v sobotu 11. června na tržnici zamířil. A je typické, že některé zákazníky již prodavači znají a přesně vědí, pro jaké zboží českých výrobců si přišli. Však také „stánkaři“ nejsou na tržnici žádnými nováčky.

Pravidelně sem jezdí například pracovnice ZD Žernov, které na tržnici nabízejí kozí mléko a výrobky z něj. „Starší generace si příliš kozí mléko ani výrobky z něj neoblíbila. Stále v nich přetrvává předsudek, že jim nijak zvlášť v dětství, kdy ho museli pít, nechutnalo. Trochu jiné je to s mladšími ročníky, ty již chuť kozích sýrů odhalily. Rádi si vybírají sýr s olivami, bazalkou či oreganem,“ řekla nám Irena Tomáňová ze ZD Žernov. Jak dodala, záleží také na situaci. Například v minulosti kozí mléko braly pro děti některé nemocnice, ale s finančními škrty objednávky přestaly chodit. A přece jen nám prozradila jednu zvláštnost. „Pro děti vydrží rodiče kozí mléko kupovat třeba týden, dva a pak se již neobjeví. Ale hitem se stalo například pro chovatele ušlechtilých plemen psů i koček. Pokud mají fena nebo kočka více mláďat a samy je nestačí nakrmit, je právě v těchto případech kozí mléko ideální. Nelitují cestu ani peníze,“ vysvětlovala IrenaTomáňová.

Také u stánku se zeleninou bylo pěkně živo. „První zmizela mrkev, pak následovala kapusta a brzy mi dojdou i kedlubny. A to jsem si myslel, že ještě nějaké zboží budu odvážet domů. Jenže to vypadá, že budeme spíš muset odjet ještě před koncem trhů,“ řekl nám prodavač zeleniny z Náchodska, který nechtěl být jmenován. Jak dodal, lidé sami vidí, že zboží je čerstvé. „Vše v pět hodin ráno natrhané, nikde to dlouho neleželo, jako se to stává v různých velkých obchodních řetězcích,“ doplnil.

Ale ostatně fronty u každého ze stánků vypovídaly své. Živo bylo u masných výrobků stejně jako u prodejce hlívy ústřičné a dalších.