Město v současné době o možnosti výstavby domu jedná se soukromou firmou ISP, která ve městě provozuje parkovací systém.

„Stále nevíme, jak to bude s Žižkovými kasárnami, Velké náměstí čeká rozsáhlá rekonstrukce, díky které parkovací místa ubydou a parkovací dům v Gayerových kasárnách by mohl pomoci situaci vyřešit,“ uvedl Zdeněk Fink, primátor města. Zároveň by byl v docházkové vzdálenosti od kongresového centra Aldis, kde v době konání velkých akcí je nedostatek parkovacích míst.

„Náklady na výstavbu objektu by se mohly pohybovat kolem 300 až 400 tisíc korun na jedno stání, nejsou však ještě přesně stanoveny,“ uvedl Petr Brůna, městský architekt.

V centru je podle slov vedení radnice stále deficit jednoho tisíce parkovacích míst. Ve městě je možné využít několik parkovacích domů. Od konce roku 2007 funguje 425 parkovacích stání v novém sídle krajského úřadu. V roce 2009 k němu přibyly garáže Katschnerka v centru města s kapacitou 500 míst, které postavila firma ISP, která systém ve městě provozuje od roku 2007.

Strážníci budou parkování kontrolovat sami, za dva miliony

ISP má právě z výnosů z parkovného stavět ve městě parkovací domy. Působení ISP ve městě vyvolává diskuse a kritiku, před volbami bylo jedním z hlavních témat. Nové vedení hradecké radnice se v úterý dohodlo s firmou na tom, že ceny parkovného od září ve městě klesnou, například cena na Velkém náměstí se sníží až o 70 procent na 30 korun za hodinu. Minimální poplatek by měl být všude kromě Velkého náměstí pět korun. Také strážníci městské policie by už neměli jezdit s pracovníky ISP, budou zónu objíždět a kontrolovat sami. Společnost provozující systém parkování bude na provoz městské policie přispívat dvěma miliony ročně.

Před hradeckými školami by měly vzniknout místa pro rodiče, kteří tam přivážejí děti. Krátkodobé parkování tady bude zdarma. Plocha bude označena.
Vedení města podle primátora Zdeňka Finka s firmou také jedná o případném vstupu města do této společnosti. „Jsou ochotni jednat, nyní řešíme mechanismy, jak by to mohlo fungovat,“ řekl Fink. Systém parkování v Hradci řešil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Městu úřad za porušení soutěžního práva uložil pokuty 1,5 milionu a 150.000 korun. Město se proti pokutám brání správními žalobami. (čtk, hod)