Podle ředitelky Domova U Biřičky Daniely Luskové je tento stav velmi zvláštní. „Všechna s Hradcem Králové srovnatelně velká česká města svůj vlastní domov důchodců provozují, proto si myslím, že by měl vlastní domov pro seniory mít i Hradec,“ domnívá se Daniela Lusková.

Domovy pro seniory provozují města Liberec, Ústí nad Labem nebo Plzeň. Sousední Pardubice zřizují dva vlastní domovy pro seniory a například statutární město České Budějovice má dokonce hned tři domovy pro své nejstarší obyvatele. Pouze v Olomouci je situace podobná jako v Hradci Králové - ve městě je sice jeden nesoukromý domov důchodců, jeho zřizovatelem je však Olomoucký kraj.

Vedení Hradce Králové však dle slov náměstka pro oblast sociálních věcí Martina Hanouska o vybudování domova pro seniory v současnosti neuvažuje. Hanousek vidí priority města v sociální oblasti jinde. „O domovu pro seniory neuvažujeme, pro mě je nyní prioritou dotáhnout realizaci domu s odlehčovací službou v Honkově ulici,“ uvedl náměstek s tím, že dále chce dostavět byty pro seniory v Harmonii III v Kuklenách. „Budeme se snažit o to, aby domov důchodců byla opravdu až ta poslední štace, kde lidé budou. Když nabídneme odlehčovací službu, bude se nám méně lidí tlačit do domovu pro seniory,“ doufá Hanousek, že i tyto projekty pomohou.

Domov U Biřičky v Hradci Králové.
Domov U Biřičky vyhlíží rozšíření

V kraji chybí nyní asi 500 lůžek

Nedostatkem lůžek trpí podle náměstka hejtmana pro sociální oblast Vladimíra Dernera celý Královéhradecký kraj. „V současnosti chybí asi 500 lůžek v celém kraji, přičemž jednoznačně nejhorší situace je v Hradci Králové,“ uvedl Derner. Do roku 2026 chce zvýšit počet lůžek v krajských zařízení z 2500 na 3500. Součástí toho bude i zvýšení kapacity U Biřičky, kde má vyrůst nová budova. Celý projekt jde však mnohem pomaleji, než všichni doufali. Jedním z hlavních důvodů jsou připomínky výboru pro územní plánování a rozvoj města.

Ředitelka Domova U Biřičky je z přístupu města dlouhodobě zklamaná, podle svých slov ale výboru chce trochu ustoupit. „Pokusíme se městu trochu vyjít vstříc a budovu o několik metrů zmenšit,“ uvedla Lusková s tím, že v nejlepším případě by se mohlo začít stavět na konci roku 2020. Kapacitu ale snižovat nechce. S tím souhlasí i Hanousek. Podle něj Hradec nový objekt s plánovanou kapacitou nutně potřebuje a bude se zasazovat o to, aby město kraji neházelo zbytečně klacky pod nohy.

Ilustrační fotografie.
Žít ve městě, nebo na venkově? To je dilema