Druhá skončila ODS, které 15,81 procenta přineslo zisk šesti křesel. Třetí bylo Sdružení Alternativa (Hradecký demokratický klub) s 12,51 procenty hlasů a pěti mandáty. Voleb se zúčastnilo 45,24 procenta voličů, což je více než před čtyřmi roky, kdy k volebním urnám dorazilo 41,11 procenta voličů. ČTK to zjistila ze serveru www.volby.cz.

Sociální demokraté vyhráli v Hradci Králové v komunálních volbách poprvé. „Dělali jsme dobrou a slušnou kampaň, poukázali jsme na chyby, které dělalo minulé vedení, ale neútočili jsme na nikoho osobně. Navíc to lidé viděli sami, hlavní problémy byly parkovací systém Atol a prodej bytů,“ řekla poslankyně Hana Orgoníková, která stála v čele komunální kandidátky ČSSD.

Vítězná sociální demokracie chce podle Orgoníkové oslovit pro jednání o koalici TOP 09, Alternativu (Hradecký demokratický klub) a Změnu pro Hradec. Tato koalice by v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu měla 20 hlasů. „Myslím si, že by se měla udělat širší koalice,“ řekla Orgoníková. Ta zatím neopověděla na otázku, zda se vzdá v případě zvolení do funkce primátora Hradce Králové poslaneckého mandátu, či zda bude obě funkce vykonávat najednou.

Ve městě by mohla vzniknout středopravá koalice

Lídr kandidátky ODS Pavla Finfrlová ČTK řekla, že za propadem ODS z většinových 19 mandátů na současných šest je problém parkovacího systému, který ODS obhajovala. „Samozřejmě ty výsledky voleb budeme v rámci strany řešit,“ řekla Finfrlová. ODS před volbami deklarovala, že chce ve volbách zvítězit se ziskem 12 až 13 mandátů. Více čtěte ZDE.

Finfrlová dodala, že se ODS již sešla s některými představiteli dalších stran. Ve městě by podle ní mohla vzniknout středopravá koalice. „Jednání jsou v začátcích, pokračovat by měla v pondělí,“ řekla Finfrlová. Podle informací ČTK se bude ODS snažit vytvořit koalici s Hradeckým demokratickým klubem, TOP 09, VPM a koalicí Doma v Hradci. V sedmatřiceti­členném zastupitelstvu by tato koalice měla 21 hlasů.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do městského zastupitelstva překročili také komunisté, TOP 09, Volba pro město, Změna pro Hradec a společná koalice Doma v Hradci složená ze SNK ED a KDU-ČSL. Do zastupitelstva se neprobojovali zástupci Věcí veřejných, Evropské demokratické strany, Strany svobodných občanů a Suverenity.

Volby v Hradci Králové v roce 2006 jasně vyhrála ODS se ziskem 43 procent hlasů a 19 zastupiteli. Druhá skočila s 15 procenty a sedmi mandáty ČSSD. KSČM dostala 13 procent hlasů a pět zastupitelů. VPM i HDK volilo po osmi procentech lidí, což každé straně přineslo tři mandáty. ODS se na pravicové koalici dohodla s VPM a Hradeckým demokratickým klubem, celkem koalice disponovala 25 hlasy.

(čtk)