„Letos je to opravdu bída, byl jsem to zkoušet už několikrát a byla z toho akorát pěkná procházka po lese. To, co jsem zatím našel, bych spočítal na prstech," komentuje své letošní úlovky vášnivý houbař Milan Horský. Lepší podmínky jsou podle něj v sousedním Pardubicku, kde se lidem letos poštěstilo najít pěkné kousky.

Lepší situace je na Pardubicku

Stesky hradeckých houbařů potvrzuje i Aneta Ježková z městských lesů, kam lidé také míří hledat: „S houbami je to problém. Možná trochu pršelo v Pardubickém kraji, ale tady je to stále na srážky chudé. Houby nejsou, případně najdete za celý den třeba dvě nebo tři. Houbaři se tu sice pohybují, odcházejí ale zklamaní," říká.

Houbařské žně se přitom nekonaly ani na začátku sezony, která startuje podle počasí – obvykle v květnu. Právě v tu dobu se mělo dařit  hlavně  hřibům, ryzcům a holubinkám.

Jejich výskyt byl ale podle závěrů České mykologické společnosti letos „menší, než by se slušelo." „I růst jarních hub byl letos omezen. Rostlo málo májovek i jedlých závojenek podtrnek," okomentoval start letošní houbařské sezony předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Větší deště zatím nebudou

Houbám i desítkám zklamaných houbařů by tak prospěly vydatné deště a teplé počasí, které by opožděný růst mohly nastartovat. Ty ale meteorologové zatím neslibují. „Trochu se obávám, že už je pozdě. Začne říjen a s ním začne i přituhovat. To už sebevětší deště nezachrání," myslí si houbař Milan Horský.