VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hradci roste první škola s Jenským plánem

Hradec Králové - Návrat k malotřídkám jako za časů našich babiček, věkově smíšené studijní skupiny, individuální přístup. První základní škola v Česku s Jenským plánem bude v Hradci.

16.7.2015 3
SDÍLEJ:

V základní škole Hučák to prý bude přirozeně hučet dětmi.Foto: archiv Jana Sýkory

„Navazujeme na reformní školy, humanistické kořeny vzdělávání. Vojenský dril učení, který je v Čechách mnohdy silně zakořeněn, odmítáme," říká jeden ze zakladatelů unikátní ho vzdělávacího zařízení v Česku Jan Sýkora. Podobnou „základku" tady nenajdete, úspěšně ale funguje například v Německu, Nizozemí nebo Japonsku. A parta zapálených Hradečáků kolem Jana Sýkory chce tu úplně první v tuzemsku  zřídit právě v krajské metropoli. Fandí jim přitom  i vedení města – alternativnímu směru vzdělávání totiž tento týden dali zelenou  hradečtí radní. „Nic nenamítáme, aby v Hradci vyrostla základní škola s Jenským plánem. Děti vycházející ze školek typu Montessori tak budou mít kam přirozeně pokračovat," pochvaluje si náměstek primátora Milan Jaroš.

Letos patnáct dětí

Systém výuky má být v Hučáku pro děti co nejpřirozenější. Praxí zjistí, že čeština nebo matematika je všude kolem nás a vyplatí se ji umět. „Jeden celý den v týdnu vyrazíme na výlet. Děti budou počítat cenu jízdenek, učit se číst v jízdní řádu a tak podobně. Zkrátka prakticky fungovat. Každé ráno budeme také začínat tak zvaným ranním kruhem, kde si budeme povídat. Je to jako když přijdete ráno do práce a u kávy si povídáte s kolegou, co je nového. Děti tu potřebu mají taky," popisuje budoucí styl výuky Jan Sýkora. Denně se budou hrát společné hry a závěrem týdne pak čeká žáky nějaká slavnost.

Individuální plán

Každý žák také získá vlastní studijní plán, zvlášť týdenní, měsíční a roční. Důraz bude v nové základní škole kladen rovněž na jazyky, angličtinu bude učit rodilá mluvčí. „Se žáky navíc budou komunikovat děti ze smíšených manželství českých rodičů. Anglicky tak budou mluvit v naprosto běžných situacích, o což nám jde," doplňuje Sýkora.

Do oficiálního rejstříku by měla být škola zapsána až příští rok. „Všechna ta organizace je dost náročná. Jen vstup do rejstříku trvá opravdu dlouho, zájem ale je a my máme opravdu velkou chuť," prozrazuje Sýkora. První děti přesto stihnou přijmout už v tomto školním roce: „Maximálně letos v září vezmeme 15 dětí od prvňáčků po třeťáky. Přihlášených už jich máme deset," přibližuje Jan Sýkora. První „zahřívací" rok se bude učit v prostorách Slezské plovárny v Malšovicích. „Pak se uvidí, zatím stále hledáme místo, kde Hučáku bude dobře," říká s úsměvem Jan Sýkora.

Pozvolný růst

Škola podle něj poroste pozvolna, nejprve začnou 1. až 3. třídou, později přidají další ročníky, dokud nevznikne plnohodnotná devítiletka. „Hradec si rozhodně takovou školu zaslouží, první by určitě měla být tady," konstatuje Sýkora.

A proč zrovna Hučák? „Jsme škola, která se hlásí k Hradci a zároveň není sterilně tichá, zkrátka to v ní přirozeně hučí," říká s smíchem Jan Sýkora.

Pomoc s vybavením

Nadšení z příznivců školy doslova srší, staví ji doslova na zelené louce spolu s partou pedagogů i neméně zanícení rodiče.

Na svých webových stránkách tak poptávají téměř vše, co ke škole patří – shánějí židle, lavice, papíry  i psací potřeby. Pomoc uvítají od každého.

Jenský plán podporuje individualitu i školní pospolitost
• Jenský plán je alternativní pedagogický směr, založený německým profesorem Peterem Petersenem po 1. světové válce v Jeně podporující individualizaci i školní pospolitost.
• Žáci nejsou sestavováni do tříd podle věku, a až na některé úkoly ve výkonnostních skupinách tedy nepracují v homogenních třídách.
• Pracovní skupiny se nazývají kmenovými třídami, které odpovídají dvěma až třem třídám klasického systému. Petersen tak zamýšlel podpořit práci v menších skupinkách, kde si žáci navzájem pomáhají.
• Pracuje například s myšlenkou, že motivující učivo má žáka oslovovat a proto vycházet z jeho vlastních zkušeností a znalostí se vztahem k prostředí, ve kterém žije.
• Výuka je plánována v tzv. týdenních plánech vycházejících ze situace školy a zohledňujících rytmus života žáků.
• Jenský plán kombinuje čtyři hlavní formy vzdělávání, a to rozhovor, práci, hru a slavnost.
• Jenské učebny nevypadají jako klasické školní třídy, protože umožňují práci v malých skupinkách i individuální, volbu pomůcek přítomných na místě a také volný pohyb.
• Při výuce je na vhodné pomůcky kladen důraz – bývají přijaté jak z jiných alternativních školských směrů tak vyrobené učiteli mnohdy s pomocí rodičů, které umožňují žákovi rozvoj a zároveň kontrolu správnosti práce.
• Školy vzdělávající podle Jenského plánu dnes existují například v Nizozemí (přes 200), Belgii a Německu, kde byla obnovena i původní Petersenova jenská škola.
(Zdroj: Wikipedie)

Autor: Michaela Zumrová

16.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA SK. B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA SK. B, - PP na dobu neurčitou, možno i brigádně, nástup ihned, , - Požadujeme: základní vzdělání, řidičský průkaz sk. B, - V případě zájmu volejte na tel.: 777 162 697; 777 888 833 (p. Koprda). Pracoviště: A-doprava s.r.o. - pracoviště hk, Bratří Štefanů, č.p. 991, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Koprda, +420 777 162 697;777 888 833.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 10 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL/-KA NA STŘEDNÍ ŠKOLE - BIOLOGIE A CHEMIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA NA STŘEDNÍ ŠKOLE - BIOLOGIE A CHEMIE, - PP na dobu určitou 1 rok, nástup od 20.8.2018, - Nabízíme: příspěvky na stravování, - Vhodné i pro absolventy/tky, - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: prace@highschool.cz , - Další informace na stránkách www.highschool.cz. Pracoviště: Střední škola sion high school, Hradecká, č.p. 1151, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Veronika Hloušková, +420 734 684 291.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA 6 500 Kč

Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT, - PP na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, nástup možný od září/října 2018 příp. dle dohody , - Náplň práce: Ošetřování laboratorních zvířat, pomoc VŠ pracovníkům při manipulaci se zvířaty,, Čistění a mytí chovného zařízení, úklid chovných prostor včetně likvidace odpadů, - Požadujeme: Ideálně SŠ vzdělání biologického zaměření (není podmínkou), bezúhonnost, svědomitost, pracovitost, výhodou předchozí zkušenost s chovem hlodavců (potkan, myš)- - - Nabízíme: Práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, poloviční pracovní úvazek, pracovní doba v dopoledních hodinách/služby o víkendech, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandartních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 31.7.2018 na adresu:, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice,, Akademika Heyrovského 1203/8, 500 05 Hradec Králové, - Obálku označte slovy "Ošetřovatel/ka laboratorních zvířat".. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ivan Vokřál, +420 733 690 764,495 067 353.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 30 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) LAKÝRNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LAKÝRNÍK/-ICE, - PP na dobu neurčitou, nástup dohodou, pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod., - Náplň práce: průmyslové lakování v boxech, auto lakování - drobné opravy, lakování dřeva (v lesku), příležitostné lakování - dle poptávky, - Požadujeme: praxi v oboru nebo na podobném místě min. 2 roky, - Nabízíme: možnost dovozu obědů, výkonnostní prémie, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, e-mailem nebo osobně. Kontaktní osoba: Vejdělek Tomáš Ing., tel.: 602 644 343, e-mail: info@autolakovnahk.cz. Pracoviště: Tekbox s.r.o. - piletice, Piletická, č.p. 55, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Tomáš Vejdělek, +420 602 644 343.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvanáct finalistů 19. ročníku soutěže mužské krásy a elegance Muž roku 2018, jejíž finále se uskuteční 24. srpna v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě, pozval prezident soutěže David Novotný a spolupořádající agentura do Schrothových lázní v Dolní Lip
30

Dvanáct fešáků se připravuje na finále Muže roku

Ilustrační foto.

V Kuksu řeší problém s dalším zdrojem vody

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Kunětická hora – Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

Výluka bude cestu do Smiřic komplikovat i v srpnu

Smiřice - Výluka bude součástí cesty ze Smiřic přes Jaroměř do České Skalice a Náchoda a tratě z Hradce Králové přes Jaroměr a Dvůr Králové nad Labem do Staré Paky do 10. srpna do 18 hodin, železniční dopravu nahrazují autobusy dle výlukového jízdního řádu dostupného třeba na stránkách města Smiřice.

Po kolejích to do Jaroměře přes tři týdny nepojede.

Královéhradecko, Jaroměřsko - Léto a prázdniny jsou nejen časem dovolených a cestování, ale také obdobím, kdy se pracuje na opravách a modernizacích železničních tratí. S nimi souvisí poměrně značné množství omezení.

Park pulsoval romskou hudbou

Královéhradecko, Jičín - Koncert Jana Bendiga přilákal do zámeckého parku mnoho jeho příznivců a především fanynek. Na pódium přivedl i novou chlapeckou kapelu Roma Boyz, které dělá producenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT